Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych pozycji – ponad 40 dużych materiałów, w tym wywiady, reportaże, publicystyka. Między innymi:
– o tzw. śladzie węglowym, który zostawia za sobą każdy człowiek w postaci emisji CO2 – każda czynność przysparza tego zabójczego dla przyszłości Ziemi gazu (skutki ocieplenia klimatu), ale jedni produkują go mniej, a inni więcej – zachęcamy do zapoznania się z okładkowym tekstem Edwina Bendyka i do oszacowania własnego węglowego śladu.
– Wywiad z wybitną polską aktorką Krystyną Jandą, która opowiada o nowym filmie, w którym występuje, ale także o Polsce, polityce, swoich prywatnych emocjach i rozterkach.
– Rozmowa z politologiem prof. Aleksandrem Smolarem, który z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej mówi o tym, jak Unia (nie) zmieniła Polaków.
– Sondaż „Polityki”, wykonany dla nas przez pracownię Kantar, gdzie zapytaliśmy o ocenę blisko już czteroletnich rządów PiS – co się okazało, znajdziecie Państwo w omówieniu badania przez Mariusza Janickiego.
– Anna Dąbrowska opisuje sylwetkę Patrycji Koteckiej-Ziobro, żony ministra sprawiedliwości, która po karierze w prasie, a potem w publicznej telewizji dostała posadę w państwowej spółce; zaś Marcin Kołodziejczyk przyjrzał się życiu i politycznej działalności Karola Guzikiewicza, gdańskiego działacza „Solidarności”, aktywnego przeciwnika opozycji.
– Wojciech Szacki zauważa, że prezes PiS Jarosław Kaczyński, po wielu miesiącach trzymania się w cieniu premiera Morawieckiego, od pewnego czasu znowu objął przywództwo „dobrej zmiany” – co z tego wynika dla rządzącej prawicy?
– Czym jest godność, czy PiS ją Polakom przywraca programem 500 plus i „wstawaniem z kolan”, czy da się w ogóle wzmacniać godność wypłatami z budżetu, jaka jest relacja pomiędzy godnością a równością – tym fascynującym tematem zajął się Rafał Kalukin.
– W rubryce „Ogląd i Pogląd” tym razem artykuł Janusza A. Majcherka, filozofa i publicysty, który pisze o głównych osiach politycznego sporu w Polsce i o tym, jaką to wyznacza strategię dla władzy oraz opozycji.
– Ewa Wilk zastanawia się, dlaczego, chociaż żyjemy w świecie nieporównywalnie lepszym i przyjaźniejszym niż nasi rodzice i dziadkowie, dominuje poczucie schyłkowości i chaosu.
– Prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówi o tym, jak wyglądają problemy oświaty, w tym strajk nauczycieli, z punktu widzenia samorządów, które muszą się zmagać ze skutkami tzw. reformy edukacji firmowanej przez minister Zalewską.
– Edyta Gietka napisała przejmujący reportaż o Teresie Komendzie, matce Tomasza Komendy, który przesiedział 18 lat niewinnie w więzieniu.
– Joanna Podgórska zaś pisze o „chłopcu, który bał się księdza” – wstrząsająca historia molestowania seksualnego, która od wielu lat nie może znaleźć sądowego finału.
Co jeszcze w najnowszym, podwójnym wydaniu POLITYKI?
O zadziwiających przekrętach na odpadach medycznych, o inwazji ludzi na hulajnogach, o fortunie rodu Franco, o nowym, ekscentrycznym konkurencie Trumpa do prezydentury w przyszłorocznych wyborach. O tym, jak chorować w kulturze sukcesu, o niewykorzystanej szansie króla Zygmunta Starego na pozbycie się zakonu krzyżackiego, o znanej w historiografii tzw. pułapce Tukidydesa, o superzłoczyńcach z komiksowo-filmowego świata Marvela oraz o architektonicznych potworkach z polskich przedmieść.
To naprawdę tylko część naszej majówkowej propozycji. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych tekstów. Witamy też na naszych łamach nowego autora w rubryce „Tydzień w polityce”, do dotychczasowych dołącza Jarosław Kuźniar, znany dziennikarz telewizyjny i internetowy. Kontynuujemy również serię zewnętrznych opinii znanych publicystów na temat polskiej polityki. Zostańcie Państwo z nami, bo warto.
Życzę przyjemnej i inspirującej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego