Kraj

Wolne Sądy i Jerzy Owsiak z nagrodą TOK FM im. Anny Laszuk

Inicjatywa Wolne Sądy została laureatem nagrody TOK FM im. Anny Laszuk. Inicjatywa Wolne Sądy została laureatem nagrody TOK FM im. Anny Laszuk. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Inicjatywa broniąca niezależności sądów została laureatem nagrody za 2018 r., a twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – z okazji 20-lecia istnienia TOK FM.

Radio TOK FM już po raz dziewiąty przyznało swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość. Za 2018 r. otrzymała ją Inicjatywa Wolne Sądy, która broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi.

Wolne Sądy, obrońcy niezawisłości

Walka o wolne sądy w Polsce nie skończyła się, ale w 2018 r. udało się osiągnąć sukces: było nim skierowanie przez Komisję Europejską polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Inicjatywa Wolne Sądy od pewnego momentu nie tylko edukuje, ale jest jedną z głównych sił masowych protestów – mówiła w laudacji dziennikarka TOK FM Hanna Zielińska. – Wolne Sądy pojawiają się na każdej manifestacji dotyczącej niezawisłości. Ich przedstawiciele przemawiają do tłumów. Przychodzą do mediów jako eksperci, analitycy i komentatorzy zagrożeń praworządności. Publikują w prasie. Wypowiadają się w trakcie konferencji i publicznych spotkań na temat sytuacji w polskim sądownictwie.

Jerzy Owsiak z nagrodą specjalną

Dodatkowo redakcja Radia TOK FM przyznała w tym roku nagrodę specjalną. Trafiła do Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzięki niemu piszemy wspólnie narodowy traktat o dobru, którego znakiem jest niewielkie czerwone serduszko naklejone na kurtkę, czapkę, torbę, plecak, drzwi do mieszkania, samochód, ale przede wszystkim widoczne w niemal każdym polskim szpitalu, na oddziałach neonatologicznych, pediatrycznych, onkologicznych, geriatrycznych, na SOR-ach i w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej – mówiła dziennikarka TOK FM Anna Wacławik-Orpik.

Pozostali finaliści

Gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM odbyła się we wtorek 2 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Finalistami tegorocznej edycji byli również: Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie lękajcie się”, oraz policjant CBŚ Remigiusz Korejwo, a także prokuratorzy Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz, którzy doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy.

Nagroda Radia TOK FM jest przyznawana od 2011 r. Jej laureatami są ludzie lub organizacje podejmujące odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły naszą rzeczywistość.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, zmarła w 2012 r. dziennikarka związana z TOK FM. Wśród laureatów są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń i Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych. Ubiegłoroczne wyróżnienie otrzymali Obrońcy Puszczy Białowieskiej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną