Zamach na prezydenta Gdańska odbił się szerokim echem na świecie. Solidarność z Pawłem Adamowiczem wyrażali europejscy politycy.
„Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska” – napisał po polsku na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Holender jest znany z zaangażowania w polskie sprawy, reprezentował Komisję Europejską w kwestiach związanych z przestrzeganiem zasad praworządności w naszym kraju i ze zmianami dotyczącymi sądownictwa.
Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska.
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) 13 stycznia 2019
Były premier Belgii i lider europejskiej frakcji liberałów ALDE Guy Verhofstadt napisał: „Jestem zasmucony wiadomością o ataku na prezydenta Gdańska i mam nadzieję, że z tego wyjdzie. Moje myśli są z jego rodziną, zwolennikami i miastem, któremu przewodzi”.
Saddened to hear of the attack on the Mayor of Gdańsk, Paweł Adamowicz & hope he recovers. Thoughts with his family, supporters & the city he leads. https://t.co/3JeQa0HSv9
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) 14 stycznia 2019
Także burmistrz Londynu Sadiq Khan opublikował tweeta: „Jestem zszokowany wiadomością o ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, dziś wieczorem. Przesyłam najlepsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i wyrazy solidarności z miastem, któremu przewodzi, jego rodziną i sympatykami”.
Shocked to hear of the attack on Paweł Adamowicz, Mayor of Gdańsk, this evening. Sending best wishes for his swift recovery, and solidarity to the city he leads, his family and supporters. https://t.co/FfAYvSporw
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) 13 stycznia 2019
O zamachu pisały już w nocy największe brytyjskie media, w tym publiczna BBC, obszerny artykuł ukazał się w „Guardianie”. „Adamowicz jest potężnym liberalnym głosem w kraju, który jest rządzony od 2015 r. przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość. W kraju i za granicą jest znany jako oddany obrońca praw osób LGBT, migrantów i uchodźców w czasie, gdy rosły nastroje antyimiganckie” – napisał warszawski korespondent tej gazety Christian Davies. „Jestem Europejczykiem, więc z natury jestem otwarty. Gdańsk jest portem i zawsze musi służyć jako schronienie przed morzem” – dziennik cytuje wywiad z Adamowiczem z 2016 r.
Korespondent „Guardiana” w Polsce zwraca uwagę na inny aspekt wydarzeń w Gdańsku: „Od jakiegoś czasu mnie to martwiło: poziom bezpieczeństwa podczas tego rodzaju publicznych imprez jest skandalicznie niski/nieistniejący. Podczas marszu niepodległości zostałem ustawiony tuż przy prezydencie Dudzie, bez sprawdzania torby czy przepustki, niczego. Bezpieczeństwo nie było traktowane serio”.
Something that has bothered me for a while now: security at these kinds of public events in Poland is scandalously lax/non-existent. During march of independence, I was stood just feet away from President Duda, no bag check, no pass check, nothing. Security not taken seriously.
— Christian Davies (@crsdavies) 13 stycznia 2019
Depesze agencji Associated Press na temat zamachu opublikowały największe amerykańskie media, w tym dzienniki „New York Times” i „Washington Post” oraz telewizje CNN i Fox News. Artykuły agencyjne ukazały się w największych dziennikach we Francji „Le Monde”, „Le Figaro” czy „Liberation”.
O ataku na prezydenta Gdańska informowały też niemieckie gazety. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opublikował w internecie dwa artykuły: bezpośrednio po zamachu i rano po operacji Adamowicza. „Raniony kilka razy nożem prezydent Gdańska musiał być reanimowany. Po pięciogodzinnej operacji lekarze wciąż martwią się o jego życie” – napisał dziennik.