Kraj

Mówisz „papież”, słyszysz „Morawiecki”

Mateusz Morawiecki z wizytą u papieża Franciszka Mateusz Morawiecki z wizytą u papieża Franciszka Kancelaria Prezesa RM
Premier Morawiecki nie ma problemów z polityczną autopromocją. Tym razem promował się w Watykanie.

Wizyta Mateusza Morawieckiego nie była dziś najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia serwisów Radia Watykańskiego. Było nim spotkanie papieża Franciszka z delegacją niemieckiego Kościoła luterańskiego. Papież opowiedział się za wspólnymi wysiłkami obu Kościołów na rzecz ekumenizmu.

Morawiecki i Franciszek (niby) mają to samo stanowisko

Po półgodzinnym, czyli rutynowym spotkaniu z papieżem, wymianie podarunków i uprzejmości premier Morawiecki pospieszył donieść mediom, że w większości poruszonych tematów zajmują to samo stanowisko.

A migranci? Przecież to była, jak powszechnie wiadomo, kość niezgody między prawicą narodowo-katolicką a Franciszkiem. I to na tym tle stosunki pisowskiej Warszawy z Watykanem się popsuły. W internecie hejt przeciwko Franciszkowi, przedstawianemu jako „lewak”, przekroczył wszelkie granice przyzwoitości. Teraz prorządowa propaganda będzie sprzedawała wizytę jako dowód ocieplenia wzajemnych relacji i kolejny sukces osobisty premiera.

Czytaj także: Czy papież Franciszek wierzy w Boga?

Tylko fani uwierzą Morawieckiemu

Spotkania w cztery oczy polegają na tym, że ich treść nie jest ujawniana. Nie da się więc niezależnie zweryfikować podsumowania przedstawionego mediom przez Morawieckiego. W kwestii uchodźców powiedział on coś zaskakującego. Cytuję za relacją PAP: szef rządu pytany, jakie stanowisko przedstawił w trakcie rozmowy Franciszek w sprawie migracji, odpowiedział, że papież widzi tę kwestię „dokładnie tak samo” jak polski rząd. „Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką” – powiedział premier.

Fantastycznie! Morawiecki sugeruje, że odmowa solidarnej współpracy w ramach UE w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego jest zgodna z polityką watykańską. W to mogą uwierzyć chyba tylko polityczni fani premiera i jego rządu.

Czytaj także: Podsumowanie pięciolecia papieża Franciszka

Dwie różne wizje Europy

Tak samo jak w to, że papieska wizja Europy jest zgodna z wizją pisowskiej prawicy. Papież mówi o europejskiej „rodzinie narodów” i zachęca do budowy jedności, PiS i sam Morawiecki mówią o „ojczyźnie narodów” i chcą Europę (czyli UE) „wzmacniać”, a nie jednoczyć. To wielka różnica.

Odbierając rok temu nagrodę Karola Wielkiego, Franciszek powiedział: „Otwarcie na świat pociąga za sobą zdolność »dialogu jako formy spotkania« na wszystkich poziomach, począwszy od tego między państwami członkowskimi oraz między instytucjami a obywatelami, aż po ten z licznymi imigrantami, którzy lądują na wybrzeżach Unii. Nie można ograniczyć się do zarządzania poważnym kryzysem migracyjnym tych lat, tak jak gdyby był to tylko problem numeryczny, gospodarczy czy dotyczący bezpieczeństwa”.

I dalej: „Dusza Europy pozostaje zjednoczona, ponieważ oprócz tych wspólnych początków żyje wspólnymi wartościami chrześcijańskimi i ludzkimi, takimi jak godność osoby ludzkiej, głębokie przywiązanie do sprawiedliwości i do wolności, pracowitość, duch inicjatywy, miłość rodzinna, szacunek dla życia, tolerancja, pragnienie współpracy i pokoju, które są jej cechami charakterystycznymi. W naszym wielokulturowym świecie wartości te nadal będą znajdować pełne obywatelstwo, jeśli będą potrafiły utrzymać swoją żywotną więź z korzeniem, z którego się zrodziły. Od owocności tej relacji zależy możliwość budowania społeczeństw autentycznie świeckich, wolnych od konfliktów ideologicznych, w których znajdują swoje miejsce zarówno przybysz, jak i autochton, osoba wierząca jak i niewierząca”.

Trudno sobie wyobrazić, by premierowi Morawieckiemu mógł powiedzieć coś przeciwnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną