W sobotę 16 grudnia w Lublinie zostaną wręczone nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Uhonorowani to prof. Adam Strzembosz i ruch Obywatele RP.
Zbigniew Hołda był profesorem prawa. W latach 80. działał w opozycji, w stanie wojennym był internowany. Zajmował się ochroną praw człowieka. Zmarł w 2009 r., a rok później grupa prawników powołała działające na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka stowarzyszenie jego imienia. Doroczne nagrody im. Zbigniewa Hołdy są przyznawane osobom lub grupom osób, których aktywność odzwierciedla wartości, którymi kierował się prof. Zbigniew Hołda. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody im. Zbigniewa Hołdy byli m. in. red. Ewa Milewicz, red. Halina Bortnowska, a przed rokiem Ludwika i Henryk Wujcowie.
Kim są laureaci nagrody im. Zbigniewa Hołdy
Zarówno prof. Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego, cieszący się olbrzymim autorytetem, jak i znany z protestów ulicznych ruch Obywatele RP, bez wątpienia w 2017 r. aktywnie i odważnie stawali w obronie zasad praworządności i praw człowieka. To, że uhonorowano prof. Strzembosza nikogo nie powinno dziwić. Natomiast nagroda dla Obywateli RP oznacza, że po raz pierwszy tak wyraźnie dostrzeżono etos i zaangażowanie tej grupy w czynne przeciwstawianie się łamaniu praw obywatelskich przez rządzący PiS.
ORP to nadal ruch nieformalny, bez członków i władz. Zaczynał działalność na początku 2016 r. w kilkuosobowym składzie stając na Krakowskim Przedmieściu naprzeciw Jarosława Kaczyńskiego obchodzącego w gronie zwolenników swoje miesięcznice 10. dnia każdego miesiąca. Uczestnikom ORP przyklejono początkowo łatę radykałów i chuliganów ulicznych. Podczas jednego z marszów KOD organizatorzy wezwali przeciwko Obywatelom RP policję, aby uniemożliwić im udział w pochodzie pod własnymi banerami. Dzisiaj już jednak chyba wszyscy wiedzą, że Obywatele RP to ruch wyrzekający się przemocy, protestujący pokojowo nawet, kiedy sami są obiektem fizycznej agresji.
Nagrody zostaną wręczone o godz. 18 w lubelskim Centrum Spotkania Kultur, a wcześniej w tym samym miejscu odbędzie się moderowany przez red. Ewę Siedlecką z POLITYKI panel dyskusyjny pod nazwą „20 lat Konstytucji. Stulecie odzyskania niepodległości. Co dalej?”. Dyskutować będą prawnicy: prof. Ewa Łętowska, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, dr Marcin Matczak i prof. Mirosław Wyrzykowski.