Antoni Macierewicz szykuje autobiografię. Czy wyjaśni w niej swoje relacje z Misiewiczem?
Rok temu swoją autobiografię wydał prezes Jarosław Kaczyński – „Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC”. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, książkę o sobie samym napisał także Antoni Macierewicz. Ma się ukazać w czerwcu tego roku.
Dwutomowa autobiografia będzie nosić tytuł: „Ja, Antoni. Opozycja, Polska, Smoleńsk” – zdradza ghostwriter, który pomagał szefowi MON książkę napisać. Sam chciałby pozostać anonimowy. Jak mówi, z początku nie był przekonany do współpracy z Antonim Macierewiczem. Jednak po kilku miesiącach wspólnej pracy stwierdza: – To jeden z najinteligentniejszych polityków, jakich poznałem w życiu. Tylko jego uporowi zawdzięczamy, że śledztwo smoleńskie nie skończyło się konkluzjami zawartymi w raporcie zespołu Anodiny i komisji Jerzego Millera.
Pomysł narodził się na Nowogrodzkiej
Książka ma wyjść naprzeciw narosłym wokół ministra obrony narodowej plotkom, niedomówieniom, nieprawdom – czytamy w nieoficjalnej zapowiedzi wydawniczej. Ma doprowadzić do tego, aby prawda o Antonim Macierewiczu wreszcie dotarła do czytelników, do Polaków. I też do niektórych polityków PiS.
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda stanowczo domaga się od ministra obrony Antoniego Macierewicza nie tylko wyjaśnień, ale i konkretnych decyzji w kluczowych dla armii sprawach. Poza tym według ostatniego sondażu Kantar Millward Brown dla TVN24 aż 57 proc. respondentów chciałoby jego dymisji.
Chyba nikogo nie zdziwi, że pomysł narodził się przy Nowogrodzkiej. Jarosław Kaczyński opłacił również godnego wydawcę: będzie nim Fundacja o. Tadeusza Rydzyka. Antoni Macierewicz zastanawiał się nad propozycją kilka miesięcy. Ostatecznie na jego pozytywnej decyzji zaważyła rozmowa z... Bartłomiejem Misiewiczem.
Co przeczytamy w autobiografii Macierewicza?
Książka będzie spełniać standardy autobiografii, czyli opisywać życie Antoniego Macierewicza od czasów harcerskich, studiów na Uniwersytecie Warszawskim, działalności w KOR, kariery ministerialnej, walki z Radosławem Sikorskim oraz współpracy z Bartłomiejem Misiewiczem.
Fragmenty poświęcone temu ostatniemu zostały napisane osobiście przez ministra. I nie podlegały żadnej korekcie.
– Ta książka pozwoli poznać bliżej ministra Macierewicza. Zrozumieć, czym się kieruje w swojej pracy, poznać motto, którym kieruje się w pracy – brzmi ono: „Przyjmuję tę wściekłość z radością, bo oznacza ona potwierdzenie słuszności moich działań” – opowiada ghostwriter.
Czy książkę obejmie planowana reforma jednolitej ceny książki? Nieoficjalnie wiadomo, że szef MON popiera ten projekt i wolałby, żeby przeceny jego autobiografii nie objęły. Najwyraźniej praca, której się podjął, jest nie do przecenienia.