Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Podczas nadzwyczaj udanego marszu KOD i opozycji 7 maja często wśród uczestników padały jednak pytania: i co dalej, jak przeciwstawić się łamiącej konstytucję i demokratyczne procedury władzy, co robić, gdzie skierować obywatelską energię?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Podczas nadzwyczaj udanego marszu KOD i opozycji 7 maja często wśród uczestników padały jednak pytania: i co dalej, jak przeciwstawić się łamiącej konstytucję i demokratyczne procedury władzy, co robić, gdzie skierować obywatelską energię?

Nie ma na to pytania łatwej odpowiedzi, bo też nieczęsta jest sytuacja, kiedy w teoretycznie demokratycznym państwie rządzący pokazują tak bezceremonialny dyktat większości. O tych problemach i dylematach opozycji z Mateuszem Kijowskim, liderem KOD, rozmawia w najnowszej POLITYCE Jan Hartman. Kijowski opowiada o najbliższych planach Komitetu, rozwoju jego struktur, współpracy z partiami, ale też o sprawach osobistych. Zachęcam do tej bardzo interesującej rozmowy. Zamieszczamy także ilustrowaną zdjęciami relację Malwiny Dziedzic z sobotniej manifestacji.

W politycznej części najnowszego numeru znajdziecie Państwo także artykuł Jacka Żakowskiego pod intrygującym tytułem „Bajka o czerwonym rowerku”; wszystko stanie się jasne podczas lektury, a autor stara się pokazać, na czym polega dzisiejsza strategia PiS i jak będzie do tego wykorzystywany postulat uchwalenia nowej konstytucji. W uzupełnieniu – rozmowa Żakowskiego ze znanym konstytucjonalistą, prof. Stanisławem Gebethnerem.

Co jeszcze? Raport Piotra Pytlakowskiego o polskich sądach i sędziach, którzy nagle znaleźli się na pierwszej linii politycznego ostrzału ze strony władzy, stali się swego rodzaju branżową opozycją. Od ich zawodowego i moralnego kręgosłupa będzie zależeć stan praworządności w kraju. A dalej – o słynnej madryckiej trójce, byłych posłach PiS wykluczonych z partii po eskapadzie do hiszpańskiej stolicy: co robią teraz, jak wylądowali politycznie, życiowo i zawodowo – piszą Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki.

Zwracam też uwagę na rubrykę Ogląd i Pogląd, tym razem zamieszczamy tam interesujący tekst Sławomira Sierakowskiego o upadku polskiego konserwatyzmu, który dokonuje się mimo politycznej dominacji prawicy.

Ponadto: o galeriach handlowych w dawnych więzieniach i miejscach pamięci, o Agnieszce Ziółkowskiej, pierwszej Polce, o której wiadomo, że urodziła się w wyniku procedury in vitro. I o tym, jak wyższe uczelnie pomagają studentom z zaburzeniami psychicznymi.

To tylko fragment naszej oferty w tym tygodniu, polecam wszystkie pozostałe teksty. Zachęcam też do kupienia POLITYKI z dołączonym na płytach DVD nowym, niezwykłym serialem przyrodniczym BBC, z udziałem Sir Davida Attenborough, pod tytułem „Łowcy”.

Życzę miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną