Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ma być największą pod względem liczebności uczestników uroczystością tego roku w Watykanie i jedną z rekordowych w historii. Szacuje się, że do Rzymu może przybyć nawet pół miliona pielgrzymów, z czego sporą grupę będą stanowić Polacy. Nie zabraknie wśród nich polityków, celebrytów, dziennikarzy i duchownych.
Polskiej delegacji w Watykanie będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. W jej skład mają wejść przedstawiciele najważniejszych organów i instytucji państwowych, Kancelarii Prezydenta RP, Rady Ministrów, Sejmu, Senatu oraz Trybunału Konstytucyjnego. W sumie oficjalna delegacja ma liczyć kilkanaście osób, choć jej finalny skład wciąż jeszcze pozostaje tajemnicą. Choć początkowo do Watykanu miał nie jechać premier Donald Tusk, w ostatniej chwili zmienił zdanie i wraz z małżonką pojawi się na Placu Św. Piotra. Rząd ma też reprezentować minister Jacek Cichocki – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W Watykanie pojawi się też marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Na pokład prezydenckiego samolotu zostali podobno zaproszeni także byli prezydenci – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski – oficjalnie nikt jednak nie potwierdził ich obecności. W sobotę na audiencji przedstawicieli oficjalnej delegacji ugości papież Franciszek.
Klubom parlamentarnym została zaproponowana liczba miejsc według parytetu, choć wciąż nie wiadomo, kto z parlamentarzystów pojawi się w oficjalnej delegacji, a kto pojedzie do Rzymu na własną rękę, wynajętym przez posłów samolotem lub pociągiem. W tym pierwszym najprawdopodobniej znajdą się w większości przedstawiciele PO, PSL i Solidarnej Polski. Mówi się, że politycy Twojego Ruchu zrezygnowali z puli miejsc na pokładzie. Prawdopodobnie nie pojawią się też na nim posłowie SLD. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości organizują pielgrzymkę kolejową. Ma w niej wziąć udział nawet kilka tysięcy działaczy wraz z rodzinami. Nieoficjalnie mówi się jednak, że prezes klubu Jarosław Kaczyński poleci do Rzymu samolotem.
Ci, którym nie uda się do niedzieli dotrzeć do „wiecznego miasta”, będą mieli okazję uczestniczyć w licznych wydarzeniach upamiętniających najważniejsze chwile z życia Jana Pawła II: koncertach, wystawach, nabożeństwach. W telewizji i internecie w tygodniu poprzedzającym kanonizację zostaną wyemitowane liczne materiały poświęcone obu kanonizowanym papieżom. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego mszę kanonizacyjną papieży Jana XXIII i Jana Pawła II będzie można obejrzeć w trzech stacjach: TVP1, TVP Info i TVP Polonia. W związku z kanonizacją powstała też aplikacja mobilna „Małopolska Janowi Pawłowi II”, która turystom w Rzymie lub Krakowie ma ułatwić dotarcie do miejsc związanych z Janem Pawłem II czy zwiedzić trasy, którymi wędrował Karol Wojtyła.
Poniżej przedstawiamy plan najważniejszych wydarzeń związanych z kanonizacją. Tych odbywających się w Rzymie i Watykanie oraz tych w Polsce, skupionych wokół największych ośrodków: Krakowa i Warszawy. Wiele inicjatyw będzie miało charakter lokalny, a ich organizacją zajmą się poszczególne parafie i ośrodki kultury w mniejszych miejscowościach.
ŚRODA – PIĄTEK
Warszawa
- Na placu Zamkowym w Warszawie stoi specjalny namiot pod hasłem „Strefa JPII”. Do niedzieli, 27 kwietnia, będą się tam odbywały debaty, spotkania, koncerty, spektakle teatralne, emisje wywiadów tematycznych z osobami związanymi z Janem Pawłem II, wieczory filmowe, gry edukacyjne dla młodzieży oraz wystawa tematyczna „Papież wolności”.
- W środę w Sejmie otwarta zostanie wystawa „Ale nam się wydarzyło! Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II Sejmie i Senacie – 11 czerwca 1999”, która upamiętnia historyczną wizytę papieża w polskim parlamencie. Wystawa prezentowana będzie do 29 kwietnia br. w hallu przed Salą Kolumnową.
- W piątek na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się słowno-muzyczne widowisko pod artystycznym przewodnictwem Mateusza Pospieszalskiego, zatytułowane „Nie lękajcie się iść pod prąd”. Wystąpią przedstawiciele różnych nurtów muzycznych: T. Love, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Kasia Kowalska, Mela Koteluk i Urszula. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również niepokazywane wcześniej archiwalne materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Rzym/Watykan
- Większość uroczystości związanych z kanonizacją obu papieży zostało zaplanowanych na weekend, jednak przybywający do Rzymu turyści mieli szansę poczuć modlitewną atmosferę już od wtorku, kiedy to w Bazylice świętego Jana na Lateranie odbyło się spotkanie modlitewne dla młodzieży.
- Dwa dni później w polskim kościele pod wezwaniem św. Stanisława w pobliżu placu Weneckiego mszę św. odprawi jeden z postulatorów kanonizacyjnych – ksiądz Sławomir Oder. Po nabożeństwie wierni będą mogli spotkać się z Kostarykanką Floribeth Morą Diaz, której cudowne uzdrowienie uznano za cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, oraz obejrzeć film dokumentujący jej historię.
SOBOTA
Warszawa
- Na placu Piłsudskiego odbędzie się czuwanie przed kanonizacją Jana Pawła II z udziałem Zespołu Deus Meus i gości. Zgromadzeni wezmą udział w evencie światła – inicjatywie stypendystów i harcerzy, który polegać będzie na wspólnym ułożeniu przez uczestników spotkania świetlnego napisu „JP2”.
Kraków
- W tym dniu krakowianie i turyści będą mogli wziąć udział w całonocnym czuwaniu modlitewnym m.in. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Wieczorem na błoniach okalających to sanktuarium odbędzie się misterium „Kolory miłosierdzia”, organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W misterium wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Alicja Majewska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk i Mieczysław Szcześniak. Koncert transmitować będzie TVP1, a poprowadzą go Alicja Bachleda-Curuś, Agata Młynarska i Krzysztof Ziemiec.
- Wieczorem na ul. Franciszkańskiej będzie przedstawione widowisko multimedialne w technologii 3D, dzięki któremu będzie można przypomnieć sobie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz jego spotkania z młodzieżą. Co więcej, jeszcze raz będzie można zobaczyć stojącego w oknie Jana Pawła II. Wszystko dzięki odpowiednio zmontowanym materiałom archiwalnym.
Rzym/Watykan
- W sobotę o 21. w kościołach w centrum Rzymu rozpocznie się tzw. Biała Noc modlitewna. Czuwania modlitewne, nabożeństwa i spowiedź będą odbywać się w różnych językach, tak by mogli z nich skorzystać wszyscy przybyli do Rzymu pielgrzymi.
- W kościele Chiesa Nuova Stanisław Sojka zaprezentuje wieczorem „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, zaś pielgrzymi, którzy będą chcieli wyspowiadać się po polsku, powinni się udać do kościoła S. Agnese in Agona na Piazza Navona.
- Od soboty w Instytucie Polskim w Rzymie będzie można obejrzeć wystawę „Papież wolności”, nad którą honorowy patronat objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Zanim ekspozycja trafi do Rzymu, można ją podziwiać na placu Zamkowym w Warszawie.
NIEDZIELA (Niedziela Miłosierdzia Bożego)
Warszawa
- W dniu kanonizacji Jana Pawła II na telebimach rozmieszczonych na placu Piłsudskiego będzie można obejrzeć transmisję mszy św. i uroczystości kanonizacyjnych odbywających się na placu św. Piotra w Rzymie. Po zakończeniu transmisji w pobliskich kościołach oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie odprawione zostaną msze św. dziękczynne.
Kraków:
- W Krakowie retransmisję z Watykanu będzie można obejrzeć m.in. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Szacuje się, że do Łagiewnik przybędzie od 100 do 150 tys. wiernych.
- O godz. 12:30 w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach odprawiona zostanie pierwsza msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.
- O godz. 18 na Małym Rynku odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”, na który zapraszają miasto oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. W koncercie wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, zespół Kroke i Marek Bałata.
- To jeszcze jedna szansa, by zobaczyć widowisko multimedialne na Franciszkańskiej w Krakowie.
Rzym/Watykan
- Mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII przewodniczył będzie papież Franciszek. Mówi się także, że być może będzie mu towarzyszył emerytowany papież Benedykt XVI. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.
- Po mszy wierni będą mogli osobiście złożyć hołd nowym świętym przy ich grobach w bazylice Świętego Piotra.
PONIEDZIAŁEK
Rzym/Watykan
- W poniedziałek o godzinie 10 na placu Świętego Piotra odbędzie się msza dziękczynna za kanonizację. Przewiduje się, że udział w niej wezmą licznie przybyli do Rzymu polscy pielgrzymi. Wieczorem będą oni mogli posłuchać koncertu w Bazylice Matki Bożej Większej, który ma być formą dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II i jego kanonizację.