Kraj

Rozliczenia i porachunki

Jak rozliczyć PRL

Polacy do PRL mają stosunek ambiwalentny, zwłaszcza gdy doskwiera im teraźniejszość, i zwłaszcza, gdy swoje wspomnienia lokują poza polityką. Polacy do PRL mają stosunek ambiwalentny, zwłaszcza gdy doskwiera im teraźniejszość, i zwłaszcza, gdy swoje wspomnienia lokują poza polityką. Jerzy Michalski / Forum
Rozliczenie PRL od lat postuluje prawica. Teraz do rozrachunków dołącza najmłodsze pokolenie. Stosuje proste moralne kryteria: jak można było nie ukarać oczywistych zbrodni?
„Domek pana generała” - obraz patriotyczny Stanisława Żywolewskiego, malarza z Hajnówki (1992 r.)Repr. Piotr Męcik/Forum „Domek pana generała” - obraz patriotyczny Stanisława Żywolewskiego, malarza z Hajnówki (1992 r.)

Dziewięćdziesiąta rocznica urodzin generała Jaruzelskiego czy niedawne orzeczenia sądu, że generał Czesław Kiszczak, a także sekretarze PZPR Stanisław Kania i Stanisław Kociołek nie mogą być sądzeni za zbrodnie PRL, wywołały liczne wypowiedzi wracające do tamtej epoki, a także do 1989 r., który zamykał za nią drzwi. Powraca pytanie, jak się uporać z PRL w zgodzie z prawem, dzisiejszymi demokratycznymi standardami, współczesnymi prawami człowieka, których za komunizmu nie przestrzegano?

Polityka 29.2013 (2916) z dnia 16.07.2013; Polityka; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozliczenia i porachunki"

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020