Kraj

Kosynierzy jak malowani

Mig-29 z portretami kapitana pilota Bolesława Gładycha. Mig-29 z portretami kapitana pilota Bolesława Gładycha. Robert Paprota / materiały prasowe

Urbanowicz, Horbaczewski, Krasnodębski, Ferić i kilku innych asów polskiego lotnictwa myśliwskiego znów wzbiło się w powietrze. Tym razem tylko symbolicznie. Od roku na statecznikach samolotów Mig-29 z Mińska Mazowieckiego grupa fascynatów maluje kolejne portrety zasłużonych pilotów. Pomysł i jego wykonanie tak się spodobał, że dowódca Sił Powietrznych zgodził się na ozdobienie wszystkich mińskich Mig-29. Tym bardziej że jak się okazało, regulamin właściwie tego nie zabrania. Wojskowe przepisy opisują tylko barwy, jakie należy zastosować w kamuflażu samolotów. Nie mówią, jakiego kształtu mają być jego plamy. W związku z tym pomysłodawcy wykonali portrety utrzymane w kolorystyce kamuflażu.

Najwięcej kłopotu mieliśmy z wyborem postaci. Jednostka od prawie 20 lat kultywuje tradycję formacji kościuszkowskiej, więc pilotów wybieraliśmy z jej szeregów – mówi Wojtek Matusiak, jeden z pomysłodawców projektu. Pierwsze samoloty ze skrzyżowanymi kosami na tle biało-czerwonych pasów latały już w 1919 r. Walczyli na nich zarówno Polacy, jak i amerykańscy ochotnicy, którzy wspierali Polskę w walce o niepodległość. Dlatego na stateczniku Migów znajdą się również podobizny dwóch amerykańskich pilotów. Jednym z nich będzie major Cederic Fauntleroy, dowódca eskadry kościuszkowskiej w latach 1919–20. Z kosami wymalowanymi na kadłubach latali również piloci najsłynniejszego polskiego Dywizjonu 303. To spośród nich wybrano najwięcej postaci, które ozdobiły współczesne myśliwce. – Kiedy malowaliśmy podobiznę Mariana Pisarka, jeden z techników wyznał, że nie ma pojęcia, kto to był – dodaje Wojtek Matusiak. – Następnego dnia pochwalił się, że sprawdził w Internecie i to super, że na samolocie będzie zdjęcie takiego fajnego faceta. O takie reakcje właśnie nam chodziło.

Za stronę graficzną przedsięwzięcia odpowiada Robert Gretzyngier. Za nowe malowania wojsko nie zapłaciło ani złotówki. Farby i szablony bezpłatnie przekazały dwie firmy z Kielc i Warszawy. Wszystkie prace pomysłodawcy projektu wykonali za darmo z pomocą wolontariuszy. Ozdobione samoloty będzie można oglądać 25 maja, podczas dnia otwartego 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną