Klasyki Polityki

Imperium z puzzli

Po pomarańczowej rewolucji Ukraina przestała być częścią imperium sowieckiego

Kijów, 2005 r., pomarańczowa rewolucja. Właśnie po niej, dla zwykłego Rosjanina, Ukraina przestała być częścią sowieckiego imperium. To wtedy Związek Radziecki umarł naprawdę. Kijów, 2005 r., pomarańczowa rewolucja. Właśnie po niej, dla zwykłego Rosjanina, Ukraina przestała być częścią sowieckiego imperium. To wtedy Związek Radziecki umarł naprawdę. Reuters / Forum
Dla większości Rosjan Związek Radziecki to była po prostu Rosja, potężna, niezwyciężona, cywilizująca mniej rozwinięte narody. Czy Rosjanie już przestali myśleć o Związku Radzieckim w kategoriach ojczyzny?

Pamiętam ten późny zimowy wieczór 1991 r. Zadzwonił do mnie rozemocjonowany kolega: czy wiesz, że Borys Jelcyn, Leonid Krawczuk i Stanisław Szuszkiewicz (prezydent Rosji, prezydent Ukrainy i przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi) spotkali się w Puszczy Białowieskiej i uzgodnili, że utworzą Wspólnotę Niepodległych Państw? A co będzie ze Związkiem Radzieckim? Przetrwa czy nie? Nie wiedziałem.

Dopiero dziś zaczynam rozumieć, w jakim straszliwym chaosie politycznym wtedy żyliśmy. Ukraina już opowiedziała się w referendum za niepodległością, za odrębnym państwem. Przeciętni Rosjanie tego nie rozumieli. Dla nich ukraińskie referendum było jedynie podjętą przez jedną z republik związkowych próbą otrzymania specjalnych praw na swoim terytorium. Po puczu w sierpniu 1991 r. i nowej paradzie suwerenności w republikach związkowych rosyjskie – a właściwie wtedy jeszcze ogólnozwiązkowe – media wmawiały widzom i czytelnikom, że chodzi jedynie o podejmowane przez komunistycznych notabli próby uratowania sytuacji po tym, jak w Rosji odniosła zwycięstwo demokracja.

Białowieża 1991 r. nie była – w mentalności rosyjskiej – żadnym końcem państwa związkowego, wielkiej Rosji. Pamiętam jednego z demokratycznych deputowanych Rady Najwyższej Rosji, który przekonywał pozostałych deputowanych, że Jelcyn powinien natychmiast wysłać czołgi do Kijowa. By nie dopuścić do zorganizowanego przez ukraińskich komunistów i nacjonalistów rozpadu mocarstwa.

Polityka 50.2006 (2584) z dnia 16.12.2006; Raport; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Imperium z puzzli"
Reklama