Klasyki Polityki

Wielka prawda ojczyźniana

Rosja: Mit Wielkiej Wojny Narodowej wciąż żywy

Dla współczesnych elit politycznych w Rosji zwycięska Wojna Ojczyźniana jest asem w rękawie. Dla współczesnych elit politycznych w Rosji zwycięska Wojna Ojczyźniana jest asem w rękawie. Alexey Filippov/Sputnik / East News
Im dalej od zakończenia Wielkiej Wojny, tym częściej potrzebny jest mit zwycięstwa.
Szkoła i media utrwalają w zbiorowej pamięci heroiczny obraz wojny. Biada tym, którzy go podważają.Europics/East News Szkoła i media utrwalają w zbiorowej pamięci heroiczny obraz wojny. Biada tym, którzy go podważają.

Dziś, kiedy Rosja wraca do zimnowojennej retoryki, triumf nad hitlerowskimi Niemcami staje się jednym z filarów oficjalnej propagandy. Kremlowscy ideolodzy oraz posłuszni im dziennikarze, historycy i działacze kultury utrwalają w zbiorowej pamięci historie – prawdziwe i te wymyślone jeszcze za czasów radzieckich – dowodzące heroizmu rodaków. Owe legendy mają wykazywać, że Rosjanie to mołodcy, którzy wyjdą zwycięsko z każdej próby, niestraszne im żadne sankcje i połajanki w sprawie zagarniętego Krymu.

Jak mówi dr Aleksander Fokin z Uniwersytetu w Czelabińsku na Uralu, dla współczesnych elit politycznych zwycięska Wojna Ojczyźniana jest asem w rękawie i wszelkie próby niuansowania jej obrazu – choćby niewygodne tematy przestępstw radzieckich żołnierzy, kolaboracjonizmu obywateli ZSRR czy paktu Ribbentrop-Mołotow – są odbierane jako wrogie i szkodliwe. Szczególnie dziś, kiedy toczy się nowa wojna. Po wydarzeniach w Donbasie i aneksji Krymu – tłumaczy socjolog Lew Gudkow, szef Centrum Badania Opinii Publicznej Jurija Lewady – pojawiło się zapotrzebowanie na stare mity utrwalające bohaterski wizerunek Rosjan: nieagresywnych, broniących się, zawsze będących ofiarą napaści, a w przypadku agresji z zewnątrz – skupiających się wokół rządzących. Z Wielką Wojną nie ma żartów, biada tym, którzy choćby niewinnie podważają ten dogmat.

Z obiegu wycofywane są książki niezgodne z nową oficjalną wykładnią. W 2014 r. Władimir Putin ostatecznie zrehabilitował pakt Ribbentrop-Mołotow jako pozwalający Związkowi Radzieckiemu zyskać na czasie, by przygotować się do wojny. A wkroczenie Sowietów do Polski 17 września 1939 r. było – według prezydenta – sprawiedliwą karą za jej udział w rozbiorze Czechosłowacji. Aby iść z duchem czasów, wydawnictwo AST zaprzestało drukowania II tomu podręcznika „Historia Rosji XX w.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka prawda ojczyźniana"
Reklama