Klasyki Polityki

Strach ma oczy szefa

Polak za swoim szefem nie przepada, a atmosferę w pracy ceni bardziej niż zarobki

Rolą szefów jest w coraz mniejszym stopniu rozdzielanie zadań i kontrola, a coraz bardziej – motywowanie innych, wydobywanie z nich talentów, budowa zespołów ad hoc, do projektu. Rolą szefów jest w coraz mniejszym stopniu rozdzielanie zadań i kontrola, a coraz bardziej – motywowanie innych, wydobywanie z nich talentów, budowa zespołów ad hoc, do projektu. Roman Märzinger/Westend61 / Corbis
Polak coraz mniej ufa własnemu szefowi. Coraz częściej wątpi, że prowadzi biznes w sposób etyczny. Coraz rzadziej czuje się czymś więcej niż trybikiem. Wrogość między tymi, którzy pracują, a tymi, którzy pracą kierują, narasta.
7,7 proc. spośród 12 mln pracujących Polaków to wyżsi urzędnicy, prezesi, menedżerowie (GUS).C.J. Burton/Corbis 7,7 proc. spośród 12 mln pracujących Polaków to wyżsi urzędnicy, prezesi, menedżerowie (GUS).

Pewien prezes szedł korytarzem firmy ze swym zachodnim kolegą. Zobaczył jednego z pracowników. Panie Mietku, pan wpadnie do mnie za półtorej godziny – rzucił w jego kierunku. Obcokrajowiec obejrzał się za bladym, oddalającym się na miękkich nogach Mietkiem i pyta: Podpadł ci? Okazało się, że szef chce pogadać o znakomitym raporcie Mietka. Przecież on nie dożyje spotkania! – zdumiał się obcokrajowiec.

Polak generalnie za swoim szefem nie przepada. Jednocześnie bardziej niż gdziekolwiek na świecie jest to dla niego postać ważna. Wszędzie dobra atmosfera w pracy liczy się nie mniej niż przyzwoite zarobki, w Polsce jednak, jak wynika z rozmaitych badań, liczy się znacznie bardziej niż zarobki – zwłaszcza stosunki z szefem.

Zachodni menedżerowie nie mogą się więc nadziwić polskim sprzecznościom w traktowaniu szefa: okazywanej czołobitności, której towarzyszy zakulisowe obgadywanie, jątrzenie. Polscy podwładni mają więc z szefami problem, ale oni – nie mniejszy z podwładnymi.

Według NORSTAT, w 2010 r. w uczciwość swego pracodawcy wierzyło 52 proc. Polaków, teraz – tylko 44 proc. Poczucie, że firma mnie docenia, miało trzy lata temu 56 proc. Polaków, teraz już tylko połowa. Procontent Communication podaje, że co czwarty pracownik nie ufa swemu kierownictwu, a połowa jest przekonana, że zataja ono informacje na temat firmy albo nimi manipuluje.

Ilu tych szefów w ogóle jest? 7,7 proc. spośród 12 mln pracujących Polaków to wyżsi urzędnicy, prezesi, menedżerowie (GUS). Kolejne kilka to szefowie średniego szczebla, z których ogromna liczba doświadcza i problemów z własnymi szefami, i z szefowaniem.

Co idzie nie tak? Może tę linię frontu wyznacza polityka? Szefowie to często właściciele, kapitaliści, w tym uwłaszczona nomenklatura (układy) i szemrani biznesmeni (przekręty) – na tym tonie niezmiennie grają działacze związkowi, znów go słychać w wystąpieniach lidera PiS.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; kraj; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Strach ma oczy szefa"
Reklama