Pracodawcy szukają specjalistów. Sprawdź, które studia dają pracę!
Dziś poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią łączyć wiedzę specjalistyczną z praktycznymi umiejętnościami i nowoczesnymi technologiami, a logistyka to jedna z dziedzin, która daje ogromne możliwości zatrudnienia. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto ją studiować.
Logistyka – sektor, który napędza gospodarkę
Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) jest jedną z głównych gałęzi polskiej gospodarki. Pełniąc rolę łącznika producentów z konsumentami, napędza ona rozwój wielu sektorów i przyczynia się do wzrostu gospodarczego, a już teraz, według Polskiego Instytutu Ekonomicznego odpowiada za około 6% krajowego PKB.
Globalizacja sprawia, że firmy działające na międzynarodowych rynkach, wymagają precyzyjnie skoordynowanych operacji transportowych i magazynowych. Z kolei rozwój e-commerce powoduje, że klienci oczekują szybkich i bezproblemowych dostaw, co zwiększa zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania logistyczne.
W efekcie przedsiębiorstwa stale poszukują ekspertów, którzy potrafią efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw, optymalizować procesy transportowe i wdrażać innowacje technologiczne. Szybki rozwój tego sektora stwarza wiele szans na przyszłościowe kariery dla absolwentów wyższych uczelni.
Studia z logistyki – perspektywa i rozwój
Kierunkiem studiów, który dostarcza niezbędnych i przyszłościowych kompetencji do pracy w branży TSL jest logistyka. Studenci zgłębiają w toku kształcenia zagadnienia związane z zarządzaniem operacyjnym, aspektami prawnymi i ekonomicznymi działalności logistycznej oraz poznają innowacyjne technologie wspierające ten sektor. Program nauczania obejmuje przede wszystkim aspekty związane z optymalizacją procesów, ale również w zależności od wybranej specjalności, zapoznaje studenta m.in. z technologiami takimi jak: droppshipping, cross-dock, fulfillment czy magazynowe systemy WMS.
Jakie możliwości zawodowe po studiach logistycznych?
Studia logistyczne otwierają drzwi do wielu interesujących zawodów. Absolwenci logistyki są poszukiwani zarówno przez duże międzynarodowe korporacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Gdzie zatem warto szukać zatrudnienia?
- Firmy produkcyjne – producenci różnych dóbr potrzebują logistyków do zarządzania przepływem materiałów i produktów;
- Firmy handlowe – dystrybutorzy i sprzedawcy hurtowi zatrudniają logistyków do zarządzania magazynami i dystrybucją towarów;
- Firmy transportowe i spedycyjne – przewoźnicy drogowi, lotniczy, morscy i kolejowi poszukują specjalistów ds. transportu i spedycji;
- Firmy logistyczne – świadczące kompleksowe usługi logistyczne oferują szeroki wachlarz stanowisk;
- Firmy konsultingowe – specjalizujące się w doradztwie logistycznym zatrudniają konsultantów.
Według raportu ManpowerGroup z 2023 roku, aż 73% firm z sektora transportu, branży i motoryzacji wskazuje na niedobór pracowników posiadających umiejętności miękkie np. analiza i krytyczne myślenie lub umiejętność rozwiązywania problemów. Wybierając Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, warto postawić na innowacyjne podejście, które gwarantuje rozwój właśnie tych kompetencji – znacznie zwiększy to szansę na karierę w branży TSL i uatrakcyjni profil zawodowy.
Kształcenie na miarę wymagań rynku
Wiedza pozyskana na studiach musi być kompleksowa i dostosowana do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku pracy, aby przygotować studentów do realnych wyzwań zawodowych. Takie kształcenie jest priorytetem na kierunkach oferowanych przez https://studia-online.pl. Ta innowacyjna platforma edukacyjna dostosowuje naukę do potrzeb i możliwości studentów, a za jakością kształcenia stoi szereg ekspertów z dziedziny logistyki. Uczelnia oferuje nie tylko studia licencjackie, ale również magisterskie, jednolite magisterskie i podyplomowe.
Materiał przygotowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego