Dowiedz się, jakie produkty są wskazane, a których lepiej unikać, aby wspomóc pracę tego ważnego organu. Poznaj najważniejsze zasady tego modelu żywieniowego i sprawdź, kiedy warto go zastosować!
Czym jest dieta wątrobowa?
Dieta wątrobowa to sposób odżywiania, który ma na celu odciążyć wątrobę, poprawić jej funkcjonowanie i w konsekwencji przyczynić się do poprawy zdrowia całego organizmu.
Wyobraź sobie wątrobę jako pracowitego chemika w ludzkim organizmie. Przetwarza on wszystko, co zjesz i wypijesz, neutralizuje toksyny, produkuje niezbędne białka i pomaga w trawieniu tłuszczów. Kiedy wątroba jest zdrowa, czujesz się pełny energii i masz lepszą odporność. Jeśli jednak jej funkcjonowanie zostaje zaburzone, cały organizm odczuwa tego skutki. Sama farmakologia nie poradzi sobie z leczeniem tych schorzeń – podstawowym elementem terapii jest zmiana nawyków żywieniowych.
Kiedy warto stosować dietę wątrobową?
Wskazaniem do zastosowania tego modelu żywieniowego są takie schorzenia jak:
- stłuszczenie wątroby;
- wirusowe zapalenie wątroby;
- marskość wątroby;
- uszkodzenie narządu spowodowane nadużywaniem alkoholu lub przyjmowaniem leków.
Dieta wątrobowa będzie także wsparciem w regeneracji organizmu po przebytej infekcji i pomoże w leczeniu problemów trawiennych takich jak wzdęcia, zaparcia czy niestrawność. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by stosować ją w celach profilaktycznych – nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, aby poczuć się lepiej i zmniejszyć ryzyko występowania wymienionych chorób!
Najważniejsze zasady diety wątrobowej
W diecie wątrobowej ważne są przede wszystkim regularne posiłki spożywane co 2–3 godziny. Dania te powinny być raczej niewielkie objętościowo i lekkostrawne – unikaj smażenia, zamiast tego postaw na gotowanie (również na parze), duszenie i pieczenie. Dbaj też o odpowiednie nawodnienie organizmu – zaleca się picie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, głównie wody mineralnej i ziołowych naparów, które wspierają procesy detoksykacji oraz poprawiają funkcje metaboliczne wątroby.
Produkty niezbędne w diecie wątrobowej
Wybieraj tylko chude źródła białka, takie jak mięso drobiowe, królicze, ryby morskie oraz chudy nabiał. Doskonałym wyborem jest również białko roślinne, którego źródło stanowi soczewica czy ciecierzyca.
W Twoim codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców bogatych w witaminy, minerały oraz błonnik pokarmowy. Sięgaj po żywność o niskim indeksie glikemicznym, np. po brokuły, cukinię, buraki, jabłka czy pomarańcze. Do tego dodaj pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak kasze, brązowy ryż czy pieczywo razowe, które wspierają procesy trawienne i detoksykacyjne.
Tłuszcze w diecie wątrobowej powinny pochodzić głównie z olejów roślinnych – oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. W ramach przekąsek między posiłkami sięgaj po orzechy oraz nasiona bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
Tego nie jedz w diecie wątrobowej!
W diecie wątrobowej nie ma miejsca na alkohol, który jest jednym z największych wrogów zdrowia wątroby. Spożywanie napojów wysokoprocentowych prowadzi do uszkodzenia komórek tego narządu oraz może przyczynić się do rozwoju poważnych schorzeń, np. marskości czy stłuszczenia wątroby.
Kolejną grupą produktów, które należy wykreślić z jadłospisu, są te bogate w tłuszcze nasycone i trans. Zrezygnuj z tłustych mięs (wieprzowiny, kaczki, gęsi), a także z tłustego nabiału, takiego jak śmietana czy ser żółty. Unikaj smażonego jedzenia oraz fast foodów, które obciążają wątrobę.
Dania, które spożywasz, nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników ani wzmacniaczy smaku. Wątrobie nie służą również cukry proste zawarte w słodyczach, napojach gazowanych i przetworzonej żywności.
Nie musisz wprowadzać tych ograniczeń na stałe. Czas trwania diety wątrobowej zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, które chcesz wyleczyć oraz indywidualnych potrzeb Twojego organizmu. Nie ulega jednak wątpliwości, że zasady omawianego modelu żywienia pokrywają się ze zdrowymi nawykami, które warto utrzymywać na co dzień!
Materiał przygotowany przez Diag.pl