Inspiracje i porady

Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie?

Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie? Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie? mat. pr.
Ubezpieczenia na życie to produkty oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń lub instytucje pośredniczące w ich dystrybucji takie jak np. banki i multiagencje.

Każda oferta ma swoją specyfikę i może różnić się zarówno ceną jak i zakresem ochrony. W artykule wyjaśnimy, od czego zależy cena ubezpieczenia na życie i jak wybrać polisę, która okaże się odpowiednim wsparciem.

Podstawowe ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia wskazanym osobom uposażonym w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Jeśli Ciebie zabraknie, wskazane przez Ciebie osoby dostaną świadczenie, które pomoże im zachować aktualny poziom życia i spłacić zobowiązania, np. kredyt hipoteczny. Jeśli ochronę życia rozszerzysz dodatkowo o zdarzenia obejmujące również zdrowie, towarzystwo ubezpieczeń wypłaci pieniądze także w przypadku ich wystąpienia. Może być to np. pobyt w szpitalu, operacja, zdiagnozowanie poważnej choroby czy niezdolność do pracy.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie jest więc uniwersalnym produktem, który z pewnością przyda się każdemu z nas. Czy każdego będzie jednak stać na zakupienie polisy?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Uniwersalny cennik ubezpieczeń na życie i zdrowie niestety nie istnieje. To, ile zapłacisz za ochronę ubezpieczeniową, zależy bowiem od różnych czynników.

Należą do nich m.in.:

  • Rodzaj produktu ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie na życie to ogólne określenie, które obejmuje zakresem zarówno ubezpieczenia na wypadek śmierci, ubezpieczenia na życie z funkcją ochrony zdrowia czy ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe (czyli na tzw. dożycie), które pozwalają także oszczędzać na emeryturę lub przyszłość dziecka.
  • Zakres ochrony. Tańszą opcją będzie podstawowe ubezpieczenie na wypadek śmierci. Cena polisy natomiast wzrośnie, jeśli rozszerzysz ochronę także o zdarzenia obejmujące zdrowie.
  • Suma ubezpieczenia. Jest to ustalona w umowie wartość, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeń wyliczy kwotę przyszłych świadczeń. Wyższa suma ubezpieczenia przekłada się nie tylko na wyższe świadczenie, ale także na wyższą składkę.
  • Wiek ubezpieczonego. Im młodsza jest osoba ubezpieczana w momencie zawarcia umowy, tym większe szanse na uzyskanie lepszych warunków, jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczeniowej i sumę ubezpieczenia. Wynika to przede wszystkich z kalkulacji ryzyka, które statycznie jest mniejsze dla osób młodszych i wzrasta wraz z wiekiem.
  • Stan zdrowia ubezpieczonego. Jeśli cierpisz na dolegliwości zdrowotne lub też zdiagnozowano u Ciebie określone choroby, towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować o zwiększeniu kwoty składki lub nawet odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia. Gorszy stan zdrowia ubezpieczonego wiąże się bowiem z podwyższonym ryzykiem.
  • Czasu trwania umowy. Dłuższy czas trwania umowy wpływa na przelicznik składki. Towarzystwo ubezpieczeń wylicza ją wtedy na korzystniejszych dla ubezpieczającego warunkach.

Czy warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń na życie?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeń udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulator ubezpieczenia na życie, umożliwiający samodzielne wyliczenie kwoty składki. Czy warto z nich korzystać? Internetowe kalkulatory ubezpieczeń nie uwzględniają wszystkich niezbędnych do wyliczenia kwoty składki niestandardowych parametrów. Pokazane przez nie wyniki warto traktować więc jedynie jako orientacyjne, a ostateczna kwota składki może się od nich różnić. Aby dowiedzieć się jakie konkretne warunki ochrony zaproponuje Ci towarzystwo ubezpieczeń, niezbędna jest rozmowa z agentem ubezpieczeniowym, który przeprowadzi m.in. ankietę medyczną.

Które ubezpieczenie na życie warto wybrać?

Aby ubezpieczenie na życie sprawdziło się w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, powinno precyzyjnie odpowiadać na potrzeby Twoje i Twoich bliskich. Zanim rozpoczniesz porównanie dostępnych na rynku produktów, zastanów się:

  • Na jakim zakresie ochrony Ci zależy?
  • Czy chcesz — przy okazji ochrony życia — odkładać pieniądze na emeryturę lub przyszłość najmłodszych członków rodziny?
  • Czy chcesz objąć ochroną ubezpieczeniowa wyłącznie siebie, czy także małżonka i/lub dzieci?
  • Ile pieniędzy będą potrzebować Twoi bliscy, jeśli Ciebie zabraknie?
  • Jaką kwotę możesz przeznaczyć na opłacenie składki?

Wnioski z takiej analizy będą świetną podstawą do znalezienia szytego na miarę ubezpieczenia, które nie zawiedzie.

Materiał przygotowany przez Pru

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama