Inspiracje i porady

Konto firmowe – niezbędne dla podmiotu gospodarczego?

Konto firmowe – niezbędne dla podmiotu gospodarczego? Konto firmowe – niezbędne dla podmiotu gospodarczego? Freepik
Konta firmowe stanowią przydatne narzędzia, które ułatwiają przedsiębiorcom codzienne operowanie środkami finansowymi podmiotu gospodarczego. Służą m.in. do zlecania i odbierania przelewów, a także szybkiego opłacania ważnych podatków. Co jeszcze warto wiedzieć?

Konto firmowe – przydatny produkt bankowy

Konta firmowe to rachunki bankowe stworzone dla biznesmenów. Używa się ich m.in. do:

  • bezpiecznego przechowywania środków finansowych;
  • szybkiego zlecania i odbierania przelewów (również natychmiastowych i zagranicznych);
  • śledzenia historii płatności (bez konieczności gromadzenia paragonów);
  • wygodnego płacenia przypisanymi do nich kartami.

Tego typu rachunki przeznaczone są dla osób prawnych (a nie fizycznych) i stanowią nie tylko duże ułatwienie, ale również wymóg prawny dla niektórych przedsiębiorców prowadzących własne działalności gospodarcze.

Płatności cykliczne

Posiadacze firm powinni przestrzegać ważnych terminów płatności. Pomóc w tym może rachunek biznesowy. W jego ramach zainteresowane tym osoby są w stanie ustawić przelewy cykliczne, powtarzające się samodzielnie każdego miesiąca (pod warunkiem dysponowania wymaganą ilością pieniędzy).

MPP – tzw. split payment

Właściciele kont firmowych mogą liczyć na możliwość korzystania z MPP (Mechanizm Podzielonych Płatności). To przydatne rozwiązanie, które pomaga przedsiębiorcom prawidłowo uiszczać ważne opłaty podatkowe.

Split payment polega na automatycznym rozbiciu ważnych wpływów na konto – pochodzących np. z tytułu faktury za wykonanie usługi – na dwie części:

  • netto – na poczet firmy;
  • podatku VAT – na poczet państwa.

Posiadacze rachunków biznesowych nie muszą więc tracić czasu na samodzielne obliczanie wysokości wymaganych od nich składek.

Korzyści wizerunkowe dla firmy

Podmioty gospodarcze mające własne konta firmowe są traktowane poważnie przez klientów i kontrahentów. Używanie rachunku biznesowego, a nie prywatnego zapewnia im dużą korzyść wizerunkową. Ich właściciele wydają się przez to rzetelni i działający zgodnie z przepisami prawnymi. To ogromna zaleta przede wszystkim dla przedsiębiorców amatorów, szczególnie tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę w branży.

Rachunki biznesowe – nie wszystkie są takie same

Poszczególne rachunki biznesowe – zwłaszcza te zakładane z wykorzystaniem innych banków – mogą istotnie różnić się od siebie m.in. pod względem opłat i korzyści zapewnianych konsumentom.

To ważne, aby przed ostatecznym zdecydowaniem się na wybór czegoś konkretnego, poświęcić czas wolny na wykonanie dokładnego przeglądu wszystkich dostępnych ofert. Niektóre odmienności kont firmowych są duże na tyle, że nie sposób nie uznać ich za istotne. Dokładne różnice mogą obejmować inne:

  • koszty użytkowe (m.in. za karty płatnicze i wypłacanie gotówki z bankomatów);
  • benefity dodatkowe (np. dostęp do korzystnych linii kredytowych);
  • traktowanie przez obsługę (niektórzy klienci są traktowani priorytetowo);
  • usługi (nie wszystkie konta firmowe gwarantują np. szybkie przelewy międzynarodowe).

Innymi słowy, nie warto się spieszyć. Przedsiębiorcy powinni podejmować w tym zakresie wyłącznie przemyślane i odpowiedzialne decyzje.

Dodatkowe bonusy za konta firmowe

Niektóre oferty kont firmowych przewidują dodatkowe benefity dla zdecydowanych. Przedsiębiorcy podpisujący umowy na rachunki biznesowe – a potem przestrzegający ich warunków – mogą liczyć na ponadprogramowe korzyści m.in. w postaci gotówki. Stanowi to dla biznesmenów miłe uzupełnienie danej opcji.

Niekiedy możliwe bonusy nie dotyczą bezpośredni pieniędzy. Czasem w ich ramach można zdobyć:

  • vouchery;
  • karty paliwowe;
  • korzystne stawki dla kredytów i pożyczek;
  • priorytetowe traktowanie (czat 24/7);

Konto dla firm – gdzie szukać ciekawych ofert?

Dobrych ofert na rachunki biznesowe da się szukać na kilka różnych sposobów. Szczególne skutecznie okazuje się zwykle używanie z tzw. porównywarek. Są to bezpłatne narzędzia internetowe, z których skorzystać mogą wszyscy zainteresowani tematem. Do zrobienia tego wystarczy im urządzenie z dostępem do połączenia sieciowego.

Alternatywnie zainteresowani mogą znaleźć odpowiedzi na wszystkie ich pytania w ramach witryn sieciowych konkretnych banków. Zapewniają one dostęp do zawsze aktualnych ofert. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że przeglądanie wielu stron naraz bywa czasochłonne i wymaga przeprowadzania samodzielnych analiz.

Ostatni sposób to zorientowanie się w zakresie tego, z których rozwiązań korzystają inni, zaprzyjaźnieni biznesmeni. Prawdopodobnie będą oni służyć dobrą radą i wskażą zalety oraz wady wszystkich ofert, które rozważali samodzielnie w przeszłości. Takie polecenia bywają czasem bezcenne.

Obowiązek posiadania rachunku firmowego – czy dotyczy on również właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?

Do założenia konta firmowego nie są zobowiązani prawnie wszyscy przedsiębiorcy. Za grupę wyjątkową w tym zakresie należy uznać właścicieli JDG (Jednoosobowych Działalności Gospodarczych). Mogą oni prowadzić własny biznes przy wykorzystaniu zwykłego rachunku osobistego. Natomiast niekoniecznie powinni się na to decydować.

Rachunki biznesowe stanowią duże ułatwienie w kwestii księgowości. Są osobnymi kontami, które cechują się m.in. przejrzystą historią płatności i wyjątkowo dużą transparentnością dla organów przeprowadzających spontaniczne kontrole rachunkowe. Co ważne, w ich ramach nie mieszają się wydatki prywatne z firmowymi.

Konta firmowe stały się popularne na całym świecie nie bez powodu. Są tanie, proste w obsłudze i zapewniają wiele możliwości przedsiębiorcom, którzy nastawiają się na osiągnięcie spektakularnych sukcesów biznesowych. Warto dołączyć do ich grona!

Materiał przygotowany przez MamBiznes.pl

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama