Inspiracje i porady

Fundusz wsparcia kredytobiorców - na czym to polega?

Fundusz wsparcia kredytobiorców - na czym to polega? Fundusz wsparcia kredytobiorców - na czym to polega? mat. pr.
W przypadku wystąpienia trudnej sytuacji finansowej osoba z kredytem nie jest pozostawione samemu sobie. Jeśli masz kłopoty finansowe, a jednocześnie masz np. do spłacenia raty kredytu mieszkaniowego, możesz sięgnąć po fundusz wsparcia kredytobiorców. Pomoc udzielana w ten sposób kredytobiorcom ma na celu uchronienie ich przed utratą mieszkania, którego nie mogą spłacać np. z powodu nagłej utraty pracy! Na czym dokładnie polega skorzystanie z funduszu wsparcia kredytobiorców? Kiedy FWK pomoże ci w spłacie kredytu?

Fundusz wsparcia kredytobiorców: najważniejsze informacje

Fundusz wsparcia kredytobiorców jest mechanizmem zapewniającym szczególną pomoc kredytobiorcom w trudnej sytuacji. Mowa tu o osobach mających kredyt mieszkaniowy. Tym samym wsparcie nie jest udzielane wszystkim kredytobiorcom, a wyłącznie określonej grupie.

Co więcej, fundusz wsparcia kredytobiorców 2024 uwzględnia również wsparcie osób, które w celu spłaty długo sprzedały nieruchomość objętą kredytem, ale… nie zdołały pokryć całego zobowiązania. Dla nich dostępna jest promesa lub też pożyczka na spłatę zadłużenia.

Jak działa fundusz wsparcia kredytobiorców i kto może z niego skorzystać?

Wsparcie w ramach FWK polega na tym, że kredytodawcy jest przekazywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) określona kwota środków pieniężnych. Jest ona przeznaczona na spłatę zobowiązania kredytobiorcy z tytułu kredytu mieszkaniowego, jaki przez bank został udzielony tej osobie.

Po określonym czasie będziesz zobowiązany do spłaty wsparcia otrzymanego przez BGK, ale na korzystniejszych warunkach.

Z FWK skorzystasz, jeśli wystąpi dowolna z poniższych przesłanek:

  • W dniu składania wniosku przynajmniej jeden z kredytobiorców (np. jedno z małżeństwa) jest bez pracy;
  • Kredytobiorca miesięcznie ponosi koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczające czterdzieści procent dochodów osiąganych w gospodarstwie domowym.
  • Miesięczny dochód w gospodarstwie domowym po pomniejszeniu o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza:

o 2.5-krotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

o 2-5 krotności iloczynu powyższej kwoty – zatem podzielonej przez liczbę członków gospodarstwa domowego.

Fundusz wsparcia kredytobiorców: warunki i zasady działania

W ostatnim czasie zmienione zostały warunki, na których działa fundusz wsparcia kredytobiorców. Nowe zasady są zdecydowanie korzystniejsze niż te poprzednio obowiązujące. Zmiana przede wszystkim dotyczy kwoty maksymalnej i czasy rozłożenia rat – duch funduszu wsparcia kredytobiorców pozostał ten sam. Jakie są zatem warunki i zasady działania tego programu?

Otrzymując pomoc pieniężną od funduszu wsparcia kredytobiorców, konsekwencje tego działania są dosyć oczywiste. Jest to bowiem pomoc pieniężna w postaci pożyczki. Inaczej mówiąc, państwo nie spłaca całego kredytu za Ciebie. Jednak warunki są wyraźnie preferencyjne. Przede wszystkim masz dwa lata karencji – w tym czasie nic nie płacisz. Następnie udzieloną pożyczkę od funduszu wsparcia kredytobiorców musisz zwrócić w 200 równych, nieoprocentowanych ratach miesięcznych.

Jeżeli chodzi o fundusz wsparcia kredytobiorców, wniosek można złożyć w dowolnym banku:

  • Papierowo;
  • Elektronicznie – po kontakcie z doradcą hipotecznym wysyła się na adres mailowy pracownika banku.

Czy fundusz wsparcia kredytobiorców pomoże ci w spłacie kredytu?

Tak, dzięki funduszowi wsparcia kredytobiorców będziesz mógł spłacić kredyt – o ile oczywiście spełnisz wymienione wcześniej warunki.

Nie skorzystasz z tego programu, jeśli np:

  • Utrata zatrudnienia jednego z kredytobiorców nastąpiła z jego winy;
  • Umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o wsparcie bądź pożyczkę.
  • Kredytobiorca ma na własność inne mieszkanie lub dom (bądź był w nim w ciągu ostatnich 6 miesięcy).
  • Kredytobiorca ma spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej – bądź miał takie prawo w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
  • Kredytobiorca ma roszczenie o przeniesienia prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub też domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (bądź miał takie roszczenie w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku).

Dzięki FWK realnie będziesz mógł spłacać raty w korzystniejszych warunkach.

Przykład: Zakładając, że rata kredytu miesięcznie wynosi 4 tysiące złotych, a w ramach FWK otrzymasz maksymalne wsparcie 3 tysięcy złotych, to otrzymasz konkretny zysk. Mianowicie przez 40 miesięcy BGK będzie opłacać 3 tysiące Twojej raty, Ty zaś zapłacisz przez pierwsze 24 miesiące jedynie 1000 złotych. Po 24 miesiącach upłynie okres karencji i przez pozostałe 16 miesięcy będziesz dopłacać dodatkowe 600 złotych z tytułu 200 rat spłaty wsparcia.

Z kolei po 40 miesiącach, jeśli dalej będzie trwał okres zadłużenia, spłacać będziesz raty w wysokości 4600 zł – 4 tysiące z rat kredytu i 600 złotych za wsparcie FWK.

Jakie korzyści oferuje fundusz wsparcia kredytobiorców?

Jedną z największych korzyści z całą pewnością jest to, że fundusz ten pozwala na wyjście z poważnego zadłużenia, z sytuacji, w której nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań. Dzięki temu odzyskasz stabilność finansową, a w przyszłości będziesz mógł wziąć korzystne kredyty gotówkowe. Sprawdź je na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Warto przy tym wspomnieć, że choć po dwóch latach karencji musisz spłacić 200 równych, miesięcznych rat, również i tu możesz wiele zyskać.

Przy spłacie bez opóźnień 134 rat, pozostałą część rat masz umorzoną! W praktyce nie będziesz musiał spłacić aż 66 rat (niemal 1/3 całej spłaty!). Jeśli uzyskałeś maksymalną pożyczkę w wysokości łącznie 120 tys. złotych, nie będziesz musiał oddawać aż 39,6 tysięcy złotych.

Materiał przygotowany przez Totalmoney.pl

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama