Inspiracje i porady

Praca tymczasowa – jaka umowa obowiązuje?

Praca tymczasowa – jaka umowa obowiązuje? Praca tymczasowa – jaka umowa obowiązuje? mat. pr.
Współczesny rynek pracy cechuje się elastycznością i różnorodnością form zatrudnienia. Jedną z opcji jest praca tymczasowa, która daje pracownikom możliwość elastycznego zaangażowania w projekty na rzecz różnych pracodawców, a jednocześnie zapewnia firmom dostęp do potrzebnych zasobów kadrowych. Jednakże, aby skorzystać z tej formy zatrudnienia, niezbędna jest znajomość specyfiki umowy o pracę tymczasową i jej kluczowych aspektów. Dowiedz się więcej!

Czym jest umowa o pracę tymczasową?

Umowa o pracę tymczasowę to szczególna forma umowy o pracę, regulowana przez odrębne przepisy – Ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 2003 roku. W ramach tej umowy występuje trójstronny układ: pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej, a następnie delegowany do wykonywania pracy na rzecz konkretnego pracodawcy. Oznacza to, że formalnym pracodawcą jest agencja, a faktyczne wykonywanie obowiązków odbywa się pod nadzorem pracodawcy użytkownika.

Czas trwania umowy o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową jest zawierana na czas określony. Zgodnie z ustawą, agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika do wykonywania pracy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający 18 miesięcy w ciągu łącznego okresu trwającego 36 kolejnych miesięcy.

Po upływie tego limitu pracodawca użytkownik ma kilka możliwości.

  1. Zatrudnić pracownika tymczasowego na stałe, zawierając z nim standardową umowę o pracę;
  2. Skierować pracownika do pracy u innego pracodawcy użytkownika za pośrednictwem tej samej lub innej agencji pracy tymczasowej;
  3. Poczekać 36 miesięcy i ponownie skorzystać z usług tego samego pracownika tymczasowego.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, m.in. w przypadku zastępstwa nieobecnego pracownika lub przedłużenia umowy w związku z ciążą pracownicy.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego

Pomimo specyfiki umowy o pracę tymczasową, pracownik tymczasowy posiada podobne prawa i obowiązki jak pracownik zatrudniony na standardowej umowie o pracę. Należą do nich między innymi:

  • prawo do wynagrodzenia co najmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego oraz świadczeń dodatkowych (np. premie, nadgodziny) na takim samym poziomie, jak pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika;
  • prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika;
  • prawo do korzystania ze zwolnień lekarskich (L4) oraz innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński czy rehabilitacyjny;
  • obowiązek przestrzegania regulaminu pracy, przepisów BHP oraz innych wewnętrznych regulacji obowiązujących u pracodawcy użytkownika.

Warto podkreślić, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową wlicza się do ogólnego stażu pracy pracownika, co ma istotne znaczenie m.in. dla wymiaru urlopu czy wysokości emerytury.

Składki ZUS i ubezpieczenia

W przypadku umowy o pracę tymczasową, to agencja pracy tymczasowej jest odpowiedzialna za odprowadzanie wszystkich składek ZUS, w tym:

  • składki emerytalne;
  • składki rentowe;
  • składki chorobowe;
  • składki zdrowotne;
  • składki na Fundusz Pracy;
  • składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dzięki temu pracownik tymczasowy ma takie same uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową zależy od czasu trwania zatrudnienia:

  • jeśli umowa została zawarta na okres do 14 dni, obowiązuje 3-dniowy okres wypowiedzenia;
  • jeśli umowa została zawarta na okres powyżej 14 dni, obowiązuje tygodniowy okres wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia jest liczony od soboty następującej po dniu, w którym zostało złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Za wydanie świadectwa pracy pracownikowi tymczasowemu odpowiada agencja pracy tymczasowej. Dokument ten musi zawierać informacje o łącznym okresie zatrudnienia w danej agencji oraz o każdym pracodawcy użytkownika, na rzecz którego wykonywana była praca tymczasowa.

Materiał przygotowany przez Randstad.pl

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama