Jaka szczęka bokserska będzie idealna?
Ochraniacz na zęby jest najbardziej niepozornym elementem sprzętu zawodnika MMA, ale nie można go lekceważyć. Chroni nie tylko zęby, ale także szczękę i dziąsła. Na rynku znajdziesz następujące rodzaje szczęk bokserskich:
Ochraniacze typu snap fit (bez formowania)
Najprostsze ochraniacze, z których możesz korzystać od razu po zakupie. Są najtańszym wyborem i dają podstawową ochronę. Świetne jako zapasowe ochraniacze. Są na tyle małe, że bardzo dobrze sprawdzą się do używania np. w sportach parterowych (BJJ, Grappling) gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia zębów niemniej jednak tego typu kontuzje mogą się zdarzyć.
Ochraniacze żelowe
Dają komfort użytkowania i idealne dopasowanie do szczęki. Świetnie sprawdzą się na treningu MMA i innych sportów walki. Ochraniacze tego rodzaju mają kilka warstw ochronnych i wymagają uformowania przed pierwszym użyciem. Sprawia to, że przy odpowiednim dopasowaniu dają świetną ochronę. Ochraniacze tego typu wydają się obecnie najlepszych wyborem dla większości trenujących. Są także najczęściej produkowanym i wybieranym typem ochraniacza.
Ochraniacze na zamówienie (indywidualne)
Tworzone na podstawie odlewu zębów użytkownika. Są najbardziej komfortowe, najlepiej dopasowane i oferują najwyższy poziom ochrony. Kosztują też najwięcej, stąd też stawiają na nie przede wszystkim zawodowcy. Jest to najprawdopodobniej najlepiej chroniący obecnie rodzaj ochraniacza na zęby. Co jakiś czas może być konieczna jego wymiana gdyż zęby statystycznego człowieka się przesuwają cały czas i mogą stracić swoje dopasowanie.
Ochraniacze dla tych, którzy noszą aparat na zęby
Posiadanie aparatu nie wyklucza Cię z treningów MMA. Bez problemu znajdziesz szczęki bokserskie, które mogą nosić osoby z aparatem na zęby. Szczęki tego typu mają specjalny kanalik na aparat ortodontyczny. Bardzo często również nie wymagają one formowania w gorącej wodzie.
Pamiętaj, że ochraniacz musi być trwały i odporny. Bardzo ważne jest też, by nie był za duży, pozwalając Ci oddychać i swobodnie mówić, nie wywołując też odruchu wymiotnego - jeśli masz problem z tym, by się przyzwyczaić, może warto postawić na mniejszą szczękę.
Jeśli powyższy artykuł Ci nie wystarczył i chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na https://mmaniak.pl/ i porozmawiaj z obsługą. Z pewnością odpowiedzą na Twoje pytania i odpowiednio doradzą.
Materiał przygotowany przez MMAniak