Inspiracje i porady

Ile powinien ważyć rower?

Ile powinien ważyć rower? Ile powinien ważyć rower? mat. pr.
Jazda na rowerze to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, która pociąga zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Dla pełnego komfortu konieczne jest jednak posiadanie dobrego pojazdu. Ważną kategorią, której nie można pominąć podczas wybierania modelu dla siebie jest waga.
  1. Od czego zależy waga roweru?
  2. Ile powinien ważyć dobry rower?
  3. Waga roweru - co jest lepsze: lekki rower czy ciężki rower?

Od czego zależy waga roweru?

Waga roweru ma znacznie większe znaczenie, niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Obecnie ma na nią wpływ przede wszystkim to, jakie materiały zostały wykorzystane do wykonania pojazdu. Obecnie najczęściej do budowy rowerów używa się aluminium, które jest znacznie lżejsze niż popularna kiedyś stal. Często wykorzystywany jest także tytan. Wpływ na wagę roweru ma jednak nie tylko rama, ale także napęd, koła czy widelec. Co więcej, należy zaznaczyć, że to, jaki jest ciężar pojazdu zależy także od jego przeznaczenia. Niektóre modele po prostu muszą ważyć więcej z tego powodu, że przystosowywane są do jazdy w określonych warunkach (na przykład waga roweru górskiego musi być większa, ponieważ jego rama jest dostosowywana do trudnych warunków).

Ile powinien ważyć dobry rower?

Rower rowerowi nierówny - zwłaszcza w przypadku wagi. Każdy model to przecież zupełnie inne wymagania i potrzeby.

Zastanówmy się teraz nad tym, ile powinny ważyć określone modele rowerów.

  • Waga roweru szosowego może wynosić około 12 kilogramów w przypadku podstawowych modeli. Należy jednak zaznaczyć, że szukając jak najlepszego pojazdu, warto postawić na te lżejsze. Najlepsze z rowerów szosowych mogą ważyć nawet około 8 kilogramów. Przeglądając dostępne modele warto szukać tych, wykonanych z włókna węglowego czy karbonu.
  • Waga roweru MTB to zazwyczaj waga kilkunastu kilogramów, do około 16. Najwięcej waży rower górski downhillowy, który może dochodzić nawet do 20 kilogramów. Nieco inaczej jest jednak w przypadku modeli bardziej profesjonalnych. W nich stosowane są elementy z karbonu, które pozwalają producentom zmniejszyć wagę roweru do nawet około 10 kilogramów.
  • Dobry rower trekkingowy powinien ważyć około 13 kilogramów. Większość modeli w przystępnych cenach jest jednak znacznie cięższa. Przyczyną takiego stanu rzeczy są liczne dodatki, umieszczane przez producentów: błotniki, oświetlenie, bagażniki i tak dalej. Co więcej, do tego dochodzi jeszcze ciężka rama, która musi być solidna i wytrzymała.
  • Rower miejski powinien ważyć kilkanaście kilogramów. Z wszystkimi dodatkami i udogodnieniami jest to zazwyczaj około 14 kilogramów. W codziennym użytkowaniu jest ona jak najbardziej odpowiednia.
  • Rowery elektryczne zazwyczaj ważą znacznie więcej niż tradycyjne modele. Dzieje się tak, ponieważ wyposażone są one w akumulator oraz silnik. W rezultacie rower elektryczny może ważyć nawet niecałe 30 kilogramów! Oczywiście można jednak znaleźć znacznie lżejsze modele, które najczęściej są również znacznie droższe. Najlżejsze rowery eklektyczne to około 16 kilogramów. Różnica jest zatem ogromna.

Waga roweru - co jest lepsze: lekki rower czy ciężki rower?

Rowery, jak już wiadomo, dostępne są w bardzo szerokim przedziale jeżeli chodzi o wagę. Zatem co jest lepsze - lżejszy rower czy modele cięższe? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma właściciel. Kolarze profesjonalni, dla których komfort jazdy jest szczególnie istotny najczęściej będą stawiali na modele lekkie, wykonane z karbonu lub tytanu. Do codziennego zwykłego użytkowania nie jest to jednak konieczne. Oczywiście mniejsza waga oznacza większą wygodę i łatwość korzystania z pojazdu, dlatego w miarę możliwości warto stawiać na właśnie takie modele.

Materiał przygotowany przez Media Expert

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wakacje młodych Polaków: na pokaz, byle się klikało. Wszyscy wrócą tak samo zmęczeni

Co robi młodzież w wakacje? Dawniej odpoczywała, a dziś szuka atrakcji albo... pracy. Mało kto zrobi sobie wolne od social mediów. A wszyscy wrócą jednakowo zmęczeni. Bo dziś już nawet nicnierobienie nie jest takie samo jak kiedyś.

Zbigniew Borek
26.06.2024
Reklama