Inspiracje i porady

Kolejni pracodawcy zwalniają. Ile firm planuje zwolnienia w 2024?

Kolejni pracodawcy zwalniają. Ile firm planuje zwolnienia w 2024? Kolejni pracodawcy zwalniają. Ile firm planuje zwolnienia w 2024? mat. pr.
Branża technologiczna na całym świecie w 2024 roku zwolniła prawie 42 tysiące pracowników. To tylko o 6 tysięcy mniej niż w całej drugiej połowie 2023 roku. Prognozy wskazują, że w roku 2024 nastąpi kumulacja masowych zwolnień w Polsce.

Źródła zwolnień na rynku pracy

Wysoka inflacja, której doświadczyliśmy i w dalszym ciągu odczuwamy jej skutki, spowodowała wzrost cen. Jednocześnie wzrosła płaca minimalna, a także składki ZUS, co przekłada się na wzrost kosztów po stronie firm i pracodawców. Wzrost składek ZUS ma bardzo duży wpływ na zamykanie lub zawieszanie jednoosobowy działalności gospodarczych.

Eksperci wskazują, że masowe zwolnienia 2024 mogą mieć związek z kryzysem gospodarczym, a także zmniejszeniem konsumpcji oraz eksportu.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wzrost zwolnień jest rozwój technologiczny. Stanowiska, na których nie są wymagane szczególne kompetencje oraz umiejętności (przykładowo obszar obsługi klienta), będą stopniowo automatyzowane z wykorzystaniem np. sztucznej inteligencji.

Firmy zwalniają pracowników

Niektóre branże zagrożone są zwolnieniami szczególnie. Jedną z nich jest branża meblarska, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Zamknięto fabrykę mebli Klose, zwolniono pracowników fabryki IKEA, a fabryka mebli Forte planuje zwolnienia w 2024 roku.

Kolejną branżą, którą dotknęły problemy, jest branża motoryzacyjna. Przykładem jest firma Stellantis, do której należy fabryka silników w Bielsku-Białej. Została ona postawiona w stan likwidacji.

W sektorze bankowości oraz finansów odnotowuje się zmniejszenie zatrudnienia. Rekrutacje w dalszym ciągu trwają, ale poszukiwani są pracownicy posiadające inne kompetencje niż dotychczasowi. Jest to związane z postępem technologicznym i automatyzacją najprostszych czynności.

Poza wskazanymi wyżej branżami, etaty w zagrożeniu są również w branży chemicznej czy tworzyw sztucznych.

Prognozy dotyczące zwolnień

Pomimo tego że bezrobocie w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, rok 2024 może być kumulacją redukcji zatrudnienia.

Według ekspertów, o swoją pracę powinni być spokojni pracownicy z branży usług konsumpcyjnych, budowalnych czy opieki zdrowotnej. Natomiast branża spożywcza, energetyczna czy komunalna, to sektory, w których planowane są zatrudnienia.

Porady dla pracowników

Pojawia się pytanie co może zrobić pracownik, obawiający się zwolnienia w 2024 roku?

Najlepszą inwestycją, jest inwestycja we własny rozwój. Poszerzanie swoich umiejętności może być atrakcyjne dla obecnego lub potencjalnego pracodawcy. Umożliwi nam to łatwiejsze znalezienie zatrudnienia nawet w zupełnie nowej branży.

Powinniśmy utworzyć fundusz awaryjny, na którym oszczędzimy środki, umożliwiające nam spokojne poszukiwanie nowej pracy w przypadku zwolnienia.

Musimy zwracać uwagę na sytuację w firmie. Zmniejszająca się liczba zleceń czy zamiana strategii firmy może być niepokojącym sygnałem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co o danym miejscu pracy myślą pracownicy, możesz odwiedzić gowork.pl i zapoznać się z konkretnymi opiniami.

Nie zawsze mamy wpływ na zwolnienia masowe czy likwidację naszej firmy. Możemy jednak być przygotowani na pojawienie się takiej sytuacji.

Materiał przygotowany przez GoWork.pl

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama