Inspiracje i porady

Gdzie zakazane są kopciuchy w 2024? Alternatywy dla pieców bezklasowych

Zakaz kopciuchów a zanieczyszczenie powietrza Zakaz kopciuchów a zanieczyszczenie powietrza mat. pr.
Od 1 stycznia 2024 roku w połowie kraju obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli pieców węglowych niespełniających norm emisji szkodliwych substancji. Obecnie przepisy obowiązują w siedmiu województwach Polski, ale plany zakładają rozszerzenie dyrektywy na kolejne regiony. Dlaczego zakaz został wprowadzony? Czy pompy ciepła mogą być atrakcyjną alternatywą dla pieców bezklasowych? To wyjaśnia ekspert marki KAISAI.

Zakaz kopciuchów – gdzie nie napalimy w piecach bezklasowych?

Zakaz kopciuchów budzi niemałe emocje – zwłaszcza w Polsce, gdzie palenie w piecach węglowych przez dziesięciolecia uchodziło za normę. Przepisy w ostatnich latach uległy drastycznym zmianom – mieszkańcy połowy kraju musieli przekształcić swoje stare systemy grzewcze, aby uniknąć dotkliwych kar.

Województwa małopolskie, śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie jako pierwsze mierzyły się z wymianą kopciuchów. To jednak nie koniec, ponieważ przepisy wkrótce zaczną obowiązywać w całej Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne programy dotacyjne – między innymi dofinansowania do pomp ciepła tak, aby transformacja grzewcza przebiegła możliwie sprawnie.

Dziś można liczyć na znaczny zwrot kosztów inwestycji, dzięki czemu coraz więcej osób przekonuje się, że OZE może zapewniać efektywne i zarazem ekonomiczne ogrzewanie.

Pompa ciepła przed nowoczesnym domemmat. pr.Pompa ciepła przed nowoczesnym domem

Czym są piece bezklasowe?

Piece bezklasowe, zwane potocznie kopciuchami, to rodzaj pieców węglowych, które nie spełniają określonych norm emisji szkodliwych substancji. Charakteryzują się często niską efektywnością spalania oraz brakiem odpowiednich systemów filtracyjnych czy kominów.

Istotną cechą pieców bezklasowych jest ich brak zgodności z wymaganymi standardami ekologicznymi i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do nowoczesnych systemów grzewczych takich jak pompy ciepła, kopciuchy często są starsze i nieodpowiednio konserwowane, co powoduje wzmożoną emisję toksycznych substancji do atmosfery.

Panele fotowoltaiczne na dachu domumat. pr.Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Dlaczego wymiana kopciuchów stała się w Polsce priorytetem?

Na decyzję o wprowadzeniu zakazu palenia w piecach bezklasowych wpłynęły trzy istotne czynniki. Pierwszym z nich jest walka z zanieczyszczeniem powietrza nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zakłada zdecydowanie dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych. W ramach nowych dyrektyw państwa członkowskie UE muszą również podejmować stanowcze kroki, a te wiążą się z ograniczeniem stosowania nieefektywnych i zanieczyszczających źródeł ogrzewania na rzecz chociażby pomp ciepła współdziałających z fotowoltaiką.

Wpływ na obecną politykę klimatyczną ma drugi czynnik odpowiedzialny za zakaz kopciuchów w Polsce. Priorytetem staje się bowiem ochrona zdrowia publicznego w kontekście jakości powietrza. Smog zwiększa ryzyko występowania chorób układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego – to dziś poważny problem, więc niezbędne jest podejmowanie działań zaradczych, które ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Trzecim czynnikiem, płynnie łączącym się z pozostałymi powodami wymiany pieców bezklasowych, jest promowanie zrównoważonych źródeł ogrzewania. Wprowadzenie zakazu kopciuchów ma zachęcić mieszkańców Polski do korzystania z bardziej ekologicznych systemów grzewczych.

– Komisja Europejska nakreśliła progi transformacji energetycznej, według których do 2030 roku 40% budynków jednorodzinnych ma być wyposażonych w pompy ciepła. Warto podkreślić, że nowa polityka energetyczna Polski jest zgodna z polityką UE i przewiduje co najmniej 23% udziału OZE w zużyciu energii – tłumaczy Maciej Kulik, Produkt Manager ds. OZE.

Pompy ciepła – alternatywa dla pieców bezklasowych?

Jedną z głównych zalet tego systemu grzewczego jest jego wysoka efektywność energetyczna. Przykładem mogą być pompy ciepła KAISAI, które pobierają energię cieplną z powietrza, a następnie wykorzystują ją do ogrzania domu – choć nie jest to ich jedyna funkcja.

– Nowoczesne pompy ciepła pełnią znacznie więcej funkcji. Zimą ogrzewają dom, latem mogą zastąpić klimatyzator, a przez cały rok dbają o ciepłą wodę użytkową w naszych kranach. Dobrym przykładem jest pompa ciepła Monoblok R290 (KHY). Wykorzystuje ona również czynnik chłodniczy rekomendowany przez UE, który cechuje się praktycznie znikomym potencjałem globalnego ocieplenia – dodaje ekspert marki KAISAI.

Pompa ciepła monoblok KAISAImat. pr.Pompa ciepła monoblok KAISAI

Aby w pełni uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, najlepiej połączyć pompę z instalacją paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, co może być wykorzystane do zasilania urządzeń. Zestawienie tych dwóch technologii pozwala na jeszcze większe obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie efektywności energetycznej całego systemu ogrzewania i chłodzenia.

Materiał przygotowany przez KAISAI

Polityka 11.2024 (3455) z dnia 05.03.2024; Rynek; s. 49
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama