Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jakie stawki obowiązują w 2024 roku?
Podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych
Zanim przejdziemy do konkretnych liczb, przypomnijmy, co oznacza ryczałt. W skrócie – jest to taka forma opodatkowania, która bazuje na opodatkowaniu przychodu i w której nie ma możliwości uwzględniania kosztów jego uzyskania do ustalenia wysokości podatku. Będąc na ryczałcie, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem czy korzystać z niektórych ulg podatkowych, w tym ulgi na dziecko.
Limit dla ryczałtu w 2024 roku – ile wynosi?
Chcesz przejść na rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Spójrz na swoje przychody z ubiegłego roku. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ z opodatkowania tego typu mogą korzystać osoby, których przychód nie przekroczył 9 218 200 zł. Wiesz już, że się do nich zaliczasz? Dowiedz się więcej o tej formie opodatkowania, czytając artykuły opisujące ryczałt na Firmove.pl.
Musisz wiedzieć, że stawki podatku ryczałtowego są przyporządkowane do przychodów z różnych typów działalności. Ich wartości zawierają się w przedziale 2–17%.
Stawki podatku ryczałtowego w 2024 – jak wyglądają dla poszczególnych działalności?
Najwyższą, czyli 17-procentową stawką ryczałtu są objęte przychody osób wykonujących wolne zawody i osobiście prowadzących działalność gospodarczą. Zaliczają się do nich między innymi radcy prawni i adwokaci, księgowi, doradcy podatkowi, agenci ubezpieczeniowi czy tłumacze.
Niższy, bo wynoszący 15% ryczałt obejmuje z kolei przychody przedsiębiorców zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży hurtowej i magazynowaniem cieczy oraz gazów. Dotyczy też przychodów osób trudniących się dziennikarstwem, fotografią oraz marketingiem, a także firm detektywistycznych i ochroniarskich. Z takiej stawki opodatkowania mogą ponadto skorzystać przedsiębiorcy osiągający przychody z działalności w branży kulturowej i rozrywkowej oraz organizatorzy turystyki.
Podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 14% znajduje zastosowanie w przypadku przychodów osób świadczących usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz biur inżynieryjnych i architektonicznych. Programiści i przedsiębiorcy specjalizujący się w doradztwie sprzętu komputerowego i instalowaniu oprogramowania, a także zarządzaniu systemami informatycznymi, w ramach ryczałtu mogą liczyć na podatek w wysokości 12%. Natomiast 10-procentowa stawka obowiązuje dla przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.
Ryczałt 8,5% – komu przysługuje taka forma opodatkowania?
Wiele działalności gospodarczych może rozliczać się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którego stawka wynosi 8,5%. Zaliczają się do nich między innymi firmy świadczące usługi w zakresie nieruchomości: ich najmu, dzierżawy czy zakwaterowania lokatorów. Stawka ta jest też stosowana dla przychodów z badań naukowych, usług edukacyjnych czy bibliotekarskich. Ponadto są nią objęte muzea, galerie i inne instytucje kultury. Ale uwaga! W przypadku ryczałtu 8,5% obowiązuje limit przychodów do 100 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty nalicza się podatek w wysokości 12,5%.
Najniższe stawki ryczałtu – w jakich działalnościach znajdują zastosowanie?
Jedną z najniższych stawek ryczałtu jest podatek 5,5% obowiązujący dla przychodów firm prowadzących działalność wytwórczą, wykonujących przewóz towarów samochodami o ładowności powyżej 2 ton czy świadczących usługi budowlane. 3-procentowy ryczałt w 2024 roku przewidziano dla przychodów z handlu i gastronomii – pod warunkiem że działalność nie obejmuje sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%. Stawka 2% przysługuje z kolei osobom uzyskującym przychody ze sprzedaży produktów przetworzonych z własnej uprawy lub hodowli.
Materiał przygotowany przez Firmove.pl