Na co zwrócić uwagę kupując dom od osoby prywatnej – wywiad z inspektorem budowlanym
Jakie pytania należy zadać właścicielowi, od którego planujemy kupić dom?
Karol Fudala: Na samym początku trzeba ustalić rzeczy podstawowe, czyli: metraż domu, wielkość działki, rok budowy, liczbę pomieszczeń, usytuowanie budynku względem kierunków. Trzeba też w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja z mediami – czy dom jest ogrzewany gazem, czy może pompą ciepła? Kolejną istotną kwestią jest wyposażenie – trzeba dopytać się, które meble i sprzęty zostają, a które będzie trzeba dokupić lub odkupić.
Większość tych informacji znajduje się pewnie w samej ofercie, ale nie zaszkodzi dopytać i zweryfikować. Ważne jest także ustalenie, jaki jest stan techniczny budynku. Trzeba się dowiedzieć, kiedy dom był remontowany i jakie prace były przeprowadzone. W jakim stanie jest dach i elewacja zewnętrzna? Co z drzwiami i oknami? Kiedy były montowane? Jak wyglądają wnętrza i kiedy były odświeżane? Przy pierwszych oględzinach warto dokładnie oglądać ściany i podłogi, szukać ewentualnych zacieków i pęknięć, które będą oznaczały konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu.
Wygląda na to, że lista ważnych pytań nie ma końca! Czy wszystkie one dotyczą stanu technicznego?
Karol Fudala: Dokładne sprawdzenie, w jakim stanie jest nieruchomość to absolutna podstawa. Najlepiej zrobić to w towarzystwie fachowca, który eksperckim okiem oceni kondycje budynku, warto, by był to inżynier lub doświadczony budowlaniec. Sprzedawca nie ma obowiązku naprawić wypunktowanych usterek, ale ich wskazanie może okazać się kartą przetargową przy negocjacji ceny.
Zakup nieruchomości to poważna sprawa, często jest to największa inwestycja w życiu, więc trzeba ją dokładnie sprawdzić. Równie ważny co stan techniczny, jest także stan prawny. Nie można podpisywać umowy przed dokładnym jego sprawdzeniem.
Co dokładnie należy przeanalizować przed zakupem nieruchomości? Są jakieś dokumenty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Karol Fudala: Podstawowa zasada jest taka, by nie wierzyć sprzedawcy na słowo i prosić o wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości. Każdą taką informację trzeba dokładnie przeczytać i co najważniejsze – zrozumieć. Dobrze jest zacząć od księgi wieczystej. Jej numer zobowiązany jest nam udostępnić dotychczasowy właściciel nieruchomości lub jego pośrednik. W niej znajdziemy najważniejsze dane dotyczące działki i budynku oraz zapisy o ich stanie prawnym, takie jak potencjalne zadłużenie nieruchomości. Dowiemy się również, jakie są ograniczenia budowlane lub jak wygląda kwestia dojazdu do i przez działkę. W niektórych okolicznościach to bardzo istotne.
Jakie dokumenty jeszcze należy sprawdzić oprócz księgi wieczystej?
Karol Fudala: Druga, bardzo ważna sprawa, to wypis z rejestru gruntów. Dostaniemy go w wydziale geodezji odpowiedniego urzędu gminy bądź miasta. W tym dokumencie znajdziemy dane działki, jej numer ewidencyjny oraz mapę.
Następny w kolejności jest plan zagospodarowania przestrzennego. W tym dokumencie znajdziemy wszystkie ograniczenia związane z ewentualną rozbudową, a nawet zmianą koloru elewacji. Dowiemy się też, co powstanie w naszej nowej okolicy. Może supermarket, może osiedle mieszkaniowe, a może zakład produkcyjny, który wpłynie na komfort mieszkania w tej okolicy.
Ważne jest też, aby sprzedający przekazał nam pozwolenie na budowę, ogłoszenie o decyzji zakończenia budowy, decyzję pozwalającą na użytkowanie domu oraz dziennik budowy, który zawiera oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu.
Na jakie kwestie techniczne trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Karol Fudala: Oprócz wcześniej wspomnianych instalacji czy wykończenia równie ważna jest termoizolacja. Jej stan sprawdza się przez badanie termowizyjne. Dzięki temu dowiemy się, którymi miejscami ucieka najwięcej ciepła. To ważne, bo straty energii mogą sięgać aż 40%. To bardzo dużo, zwłaszcza przy obecnych wysokich kosztach ogrzewania.
W naszej firmie korzystamy z kamer termowizyjnych, które dokładnie pokazuję wszelkie wahania temperatury. Jak na dłoni widać wszelkie przecieki, pęknięcia i zawilgocenia.
Materiał przygotowany przez Pewnylokal.pl.