Inspiracje i porady

O czym warto wiedzieć, podpisując umowę deweloperską – wywiad z prawnikiem

. . mat. pr.
Podpisując umowę deweloperską, wiele osób może napotkać na różnorodne pułapki i zagrożenia. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania dokumentu, jak unikać potencjalnego ryzyka oraz jakie prawa przysługują klientowi w przypadku nieprawidłowości? Rozmawiamy z Piotrem Semeniukiem, adwokatem doktorem i specjalistą od umów deweloperskich z firmy Pewny Lokal.

Jakie problemy i wątpliwości formalne najczęściej pojawiają się podczas zakupu nieruchomości od dewelopera?

Piotr Semeniuk: Nasi klienci często zgłaszają nam, że nie mogą odstąpić od umowy mimo tego, że wykonawca spóźnia się z budową. Tutaj prawo stoi po stronie dewelopera.

Niestety, jeżeli klient będzie chciał odstąpić od umowy, będzie mógł to zrobić jedynie wówczas, gdy ostatni etap budowy będzie już zakończony. Oznacza to, że opóźnienia we wcześniejszych etapach nie są wystarczającym powodem do odstąpienia od umowy. Dlatego warto dokładnie sprawdzić harmonogram prac dewelopera i przewidzieć ewentualne nieprzewidziane opóźnienia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na terminy, w tym głównie daty rozpoczęcia budowy, oddania poszczególnych jej etapów i wreszcie całego przedsięwzięcia budowlanego, a także odbioru nieruchomości przez nabywcę oraz zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości – umowy przyrzeczonej.

Dlaczego warto skonsultować umowę deweloperską z prawnikiem?

Piotr Semeniuk: Z mojego doświadczenia wynika, że prawie każda inwestycja deweloperska obarczona jest w pewnym stopniu wadami – zarówno kosmetycznymi, jak i takimi, które rzutują na bezpieczeństwo budynku. Można się przed nimi zabezpieczyć już na etapie podpisania umowy.

Konsultacja z prawnikiem przed podpisaniem umowy deweloperskiej jest niezwykle ważna i może pomóc w zrozumieniu zapisów i potencjalnego ryzyka, co pozwala uniknąć poważnych kłopotów. Może również pomóc w negocjacjach warunków umowy, tak aby były one korzystniejsze dla klienta. Nieraz mieliśmy przypadki, w których dobrze skonstruowana umowa była podstawą do obniżenia ceny.

Prawnik może również doradzić w sytuacji, gdy deweloper nie spełnia swoich zobowiązań. Warto podkreślić, że każda umowa deweloperska jest indywidualna, a jej treść powinna być omówiona z prawnikiem przed podpisaniem. Specjalista pomoże zidentyfikować potencjalne zagrożenia i zabezpieczyć interes klienta.

W firmie Pewny lokal wykonujemy też odbiór techniczny mieszkań. Nasi inżynierowie wykorzystają swoją wiedzę, doświadczenie i nowoczesne narzędzia, takie jak kamery termowizyjne, by rzetelnie ocenić stan lokalu i szybko zidentyfikować usterki.

.mat. pr..

Jakie są najważniejsze aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę, podpisując umowę deweloperską?

Piotr Semeniuk: Istnieje kilka kluczowych kwestii, które warto rozważyć przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować dokument w celu określenia zakresu prac dewelopera oraz strony odpowiedzialnej za pokrycie kosztów.

Kolejnym istotnym elementem jest określenie warunków rozwiązania umowy w przypadku nieprawidłowości lub niewykonania zobowiązań przez jedną ze stron. Trzeba ustalić wysokości zadatku, trybu płatności oraz zabezpieczenia wpłaconych środków. Moim zdaniem zawsze warto przeprowadzić szczegółową analizę umowy i skonsultować się z prawnikiem, żeby nie popełnić błędów i nie wpaść w pułapkę. A problemy zdarzają się prawie zawsze – od błędów w terminach płatności przez brak zapisów gwarancyjnych po zaniżony metraż.

Czy podany w umowie metraż zawsze zgadza się ze stanem faktyczny?

Piotr Semeniuk: Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że deweloper może uwzględniać metraż pod ściankami działowymi, które są zbudowane trwale i nie nadają się do szybkiego demontażu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przejrzeć umowę i dowiedzieć się, na jakiej podstawie deweloper liczy metraż mieszkania, aby mieć pewność, że zgadza się z liczbami podanymi w umowie.

Wiele osób kupuje mieszkanie na kredyt. Co można im poradzić?

Piotr Semeniuk: Jeżeli klient zdecyduje się na zakup mieszkania na kredyt, nie będzie miał możliwości odstąpienia od umowy z deweloperem, jeśli go nie otrzyma. Jest to ważne ze względu na zabezpieczenie interesów dewelopera, który jest uzależniony od sfinalizowania transakcji.

Czy każdą umowę deweloperską powinno się skonsultować z prawnikiem?

Piotr Semeniuk: Podpisanie umowy deweloperskiej z deweloperem to istotny moment w procesie zakupu mieszkania. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy wcześniej zapoznać się z najważniejszymi kwestiami prawnymi dotyczącymi umowy.

Zawsze warto oddać umowę do konsultacji z prawnikiem, który sprawdzi poprawność zapisów. W końcu kupujemy mieszkanie za 500 000 zł, 800 000 zł czy za milion złotych – często to najpoważniejsza transakcja w naszym życiu. Trzeba dopilnować, żeby przebiegła bez problemów.

Materiał przygotowany przez Pewnylokal.pl.

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama