Inspiracje i porady

Czy w Polsce można dostać receptę na medyczną marihuanę i czy stosowanie konopi leczniczych jest legalne?

Czy w Polsce można dostać receptę na medyczną marihuanę i czy stosowanie konopi leczniczych jest legalne? Czy w Polsce można dostać receptę na medyczną marihuanę i czy stosowanie konopi leczniczych jest legalne? mat. pr.
Chociaż wykorzystywanie w medycynie produktów z konopi nie budzi już kontrowersji w świecie naukowym, to w powszechnej opinii wciąż pokutują powtarzane od dekad stereotypy. Medyczna marihuana jest dziś stosowana jako środek wspomagający terapię różnych chorób. Czy jest legalna w Polsce?

Medyczna marihuana – czy zgodnie z prawem można z niej korzystać?

Obawy o legalność takich produktów biorą się z faktu, że posiadanie marihuany jest obecnie w Polsce nielegalne i może wiązać się z odpowiedzialnością karną. Jednak korzystanie z terapii marihuaną medyczną jest czymś zupełnie innym i nie podlega tym samym przepisom. Stosowanie konopi ze wskazań lekarskich jest w Polsce legalne już od 2017 roku.

Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną?

Pomimo dopuszczenia medycznej marihuany do stosowania przez pacjentów, do tej pory nie została ona wpisana na listę leków refundowanych. Oznacza to, że produkty medyczne wykonane z konopi nie są w Polsce objęte żadnym dofinansowaniem i pacjent musi pokryć z własnej kieszeni ich 100% ceny. Nie dziwi więc, że osoby chcące poddać się takiej terapii muszą wiedzieć, ile kosztuje gram marihuany leczniczej. Ceny są bardzo zróżnicowane i wahają się zwykle w zakresie kilkudziesięciu złotych.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

Tylko lekarz, który uzna, że działanie konopi może u danego pacjenta przynieść pozytywny efekt, ma prawo zlecić terapię i wystawić receptę na medyczną marihuanę.

Takie preparaty mogą zostać przepisane podczas wizyty w gabinecie lekarskim, jak i na podstawie konsultacji przez telefon czy internet. Kontakt z lekarzem, który ma doświadczenie w terapii takimi środkami, jest niezbędny, szczególnie w przypadku osób, które chcą dopiero zacząć stosować medyczną marihuanę i nigdy wcześniej nie miały styczności z konopiami.

Czy medyczną marihuanę można zabrać za granicę?

Wiele osób zastanawia się, czy marihuanę medyczną można zabrać ze sobą za granicę. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, że marihuana medyczna w Polsce jest legalna, nie oznacza, że korzystanie z niej w innych miejscach również jest dozwolone.

W niektórych krajach posiadanie konopi jest legalne nie tylko w celach terapeutycznych, a w innych nawet medyczna marihuana jest całkowicie zabroniona. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić przepisy obowiązujące zarówno w państwie docelowym, jak i we wszystkich krajach tranzytowych. Preparaty z konopi należy przewozić w oryginalnych opakowaniach, konieczne może też być posiadanie odpowiedniego zaświadczenia.

Kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Takie preparaty stosuje się w terapii wielu chorób i zaburzeń. Należą do nich np. przewlekłe dolegliwości bólowe związane z chorobami nowotworowymi, neurodegeneracyjnymi czy nieswoistym zapaleniami jelit. Konopie mają też zastosowanie w psychiatrii – są wykorzystywane w terapii zaburzeń lękowych, problemów ze snem czy depresji. Mają także wszechstronne zastosowanie w chorobach zapalnych i zaburzeniach odżywiania. Jednak wystawienie recepty na marihuanę odbywa się jedynie w przypadkach, w których lekarz uzna, że jest to korzystna dla pacjenta metoda wspomagająca terapię.

Medyczna marihuana może być skutecznym sposobem walki z bólem i różnymi dolegliwościami, jednak zawsze taka terapia powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. To on dobiera odpowiednią dawkę i ustala schemat przyjmowania preparatów. Marihuana, tak samo, jak każdy preparat medyczny, może wywoływać działania niepożądane, a w niektórych przypadkach jest niewskazana.

Materiał przygotowany przez centrummarihuany.pl

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama