Inspiracje i porady

Jak złagodzić skutki drożyzny? Kilka sprawdzonych pomysłów

Jak złagodzić skutki drożyzny? Kilka sprawdzonych pomysłów Jak złagodzić skutki drożyzny? Kilka sprawdzonych pomysłów mat. pr.
Chociaż inflacja już nie rośnie, to wysokie ceny nadal się utrzymują. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób cały czas poszukuje sposobów na złagodzenie skutków drożyzny. Sprawdź, co możesz zrobić, aby twój domowy budżet nieco odetchnął – i to bez konieczności drastycznego cięcia kosztów.

Łagodzenie skutków drożyzny najczęściej kojarzy się z ograniczaniem wydatków. To najlepszy sposób na to, aby „zyskać” dodatkową gotówkę, ale niejedyny.

4 sposoby na odciążenie domowego budżetu

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym domowy budżet przestanie być nadmiernie obciążony. Nie musisz wdrażać ich wszystkich, wystarczy, że zastosujesz się do jednej, czy dwóch wskazówek.

1. Zmniejsz częstotliwość spotkań „na mieście”

Często widujesz się ze znajomymi „na mieście”? Wcale nie musisz rezygnować z kontaktów z nimi, ale warto ograniczyć częstotliwość spotkań w restauracjach czy kawiarniach tylko do kilku w miesiącu. Wizyty domowe są mniej kosztowne, a przy tym równie miłe. Dzięki tej zmianie twój portfel „odetchnie”.

2. Wypisz się z nieużywanych subskrypcji

Co miesiąc płacisz abonament za dostęp do muzyki, książek? Opłacasz kilka serwisów VOD, ale nie korzystasz ze wszystkich? Przyjrzyj się płatnym subskrypcjom i zrezygnuj z tych, z które są od dawna nieużywane. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

3. Rób przemyślane zakupy

Jak często zdarza Ci się dokonywać zakupów pod wpływem chwili? To właśnie one odpowiadają za nadprogramowe koszty. Możesz tego łatwo uniknąć – wystarczy, że kilkakrotnie zastanowisz się nad zasadnością zakupu konkretnego przedmiotu, szczególnie jeśli ma on dużą wartość.

Tę zasadę możesz także praktykować w przypadku codziennych zakupów. Zanim wybierzesz się do sklepu, stwórz listę potrzebnych artykułów i trzymaj się jej. Dzięki temu żaden dodatkowy produkt nie wpadnie do twojego koszyka.

4. Spróbuj zmniejszyć swoje zobowiązania finansowe

Na swoim koncie masz kilka niewielkich kredytów gotówkowych i zadłużenie na karcie kredytowej? A może spłacasz w ratach sprzęt RTV/AGD? O ile to możliwe, pozbądź się części zobowiązań, np. spłacając je przed czasem. Jeżeli nie dysponujesz takimi środkami, dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Jego istota polega na połączeniu kilku mniejszych zobowiązań w jedno – najczęściej z niższą ratą. Dzięki temu domowy budżet nie jest tak bardzo obciążony, a ponadto jeden termin płatności sprzyja terminowości regulowania kredytu.

Kredyt konsolidacyjny online (RRSO 13,2%, kalkulacja dokonana na 24.04.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie)* można otrzymać po spełnieniu kilku warunków, między innymi dotyczących zdolności kredytowej. Wystarczy złożyć wniosek, a następnie oczekiwać na decyzję z banku.

Wskazówka! Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych osób jest dostępny jedynie wtedy, gdy nie zalegają one z płatnością swoich zobowiązań. Produkt ten pozwala uniknąć problemów finansowych, ale nie jest remedium na trudną sytuację materialną, której skutkiem jest opóźnienie w spłacie innych kredytów.

Kredyt konsolidacyjny online pozwala odciążyć budżet, ponieważ rata zobowiązania zwykle jest niższa. Dzieje się tak z powodu korzystniejszego oprocentowania (jest zwykle niższe niż oprocentowanie kredytów gotówkowych czy karty kredytowej) oraz za sprawą opcji wydłużenia czasu finansowania nawet do kilku lat.

Przeciwdziałanie drożyźnie wcale nie musi polegać na rezygnacji z większości wydatków. Warto jednak ciąć koszty stałe, zawsze gdy jest to możliwe.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Materiał przygotowany przez VeloBank

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama