Inspiracje i porady

Opiekunowie dla starszych osób w cenie. Ilu brakuje ich w Polsce?

Opiekunowie dla starszych osób w cenie. Ilu brakuje ich w Polsce? Opiekunowie dla starszych osób w cenie. Ilu brakuje ich w Polsce? mat. pr.
W ciągu ostatnich lat Polska doświadcza stałego wzrostu liczby osób starszych, co stanowi wyzwanie zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i społeczeństwa jako całości. W związku z tym coraz bardziej widoczne staje się zwiększone zapotrzebowanie na opiekunów dla seniorów. Ilu doświadczonych specjalistów z branży brakuje w Polsce i jakie wyzwania przed nimi stoją? Oto najważniejsze informacje.

Opieka nad osobami starszymi – jak wygląda zapotrzebowanie?

Zarówno w Polsce, jak i pozostałych państwach Unii Europejskiej z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na opiekę nad osobami starszymi. Zgodnie ze statystykami MRPiPS oraz GUS, liczba osób, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i wymagają opieki, wynosi około 2 miliony. Praktycznie 20% gmin w Polsce nie jest w stanie zapewnić seniorom odpowiedniego wsparcia w tym zakresie.

Największym problemem w przypadku profesjonalnej opieki jest brak pracowników. W 11 na 16 województw w Polsce brakuje wykwalifikowanych osób, które byłyby gotowe podjąć się tej pracy. Z uwagi na to, w jakim tempie starzeje się społeczeństwo, opiekun osoby starszej może szybko stać się zawodem przyszłości, którym warto się zainteresować. Na ten moment szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 20 tysięcy opiekunów osób starszych. Co więcej, ten problem z roku na rok może się nasilać.

Ile starszych osób mieszka w Polsce?

Liczba ludności w Polsce wynosi w 2023 roku ok. 37,5 miliona osób. Z tego seniorów, czyli osób powyżej 65 roku życia, jest już ponad 7,3 miliona. W 2022 roku stanowili oni 19,5 % ogólnej liczby ludności. Warto zaznaczyć tutaj, że jeszcze w 1990 roku osobami starszymi było 10% naszej populacji.

Rosnąca liczba seniorów oznacza szereg wyzwań. Osoby starsze potrzebują przede wszystkim częstszej oraz bardziej skomplikowanej opieki medycznej. Do tego konieczne jest też w wielu przypadkach znalezienie opiekuna, który pomoże seniorowi w codziennych wyzwaniach. Tych można znaleźć między innymi na stronie opiekaseniora.pl, jednak zapotrzebowanie na tego typu usługi cały czas rośnie.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Zawód opiekuna osoby starszej nie jest niestety dla każdego. Firmy, które poszukują kandydatów do tej pracy, zwracają uwagę na cały szereg kompetencji oraz predyspozycji przyszłych pracowników. Kluczowe umiejętności to:

  • praktyczna wiedza dotycząca codziennej opieki oraz pielęgnacji seniorów,
  • wiedza teoretyczna dotycząca procesu starzenia, demencji oraz chorób geriatrycznych,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • komunikatywność,
  • asertywność,
  • odwaga,
  • szacunek do drugiego człowieka.

Zdobycie doświadczenia, jak i odpowiednich kwalifikacji, daje duże możliwości zatrudnienia. Opiekunowie osób starszych mogą znaleźć pracę w domach opieki i samopomocy, hospicjach, domach seniora, prywatnych domach, jak i placówkach, gdzie wykonuje się opiekę paliatywną.

Jak wygląda praca opiekuna osoby starszej?

Długość pracy zależy głównie od miejsca, w którym podejmie się zatrudnienie jako opiekun osoby starszej. W placówkach często trzeba nastawić się na dyżury zarówno w tygodniu, jak i w weekendy czy święta. Z kolei osoby zajmujące się seniorami w domu, mają często zapewnione zakwaterowanie, więc generalnie są w pracy 24 godziny na dobę.

Do obowiązków opiekuna osoby starszej należą między innymi:

  • pomoc w codziennych czynnościach,
  • przygotowanie posiłków,
  • podawanie leków,
  • pomoc we wstawaniu, chodzeniu, siadaniu, z wózkiem inwalidzkim,
  • zakupy oraz załatwianie wizyt lekarskich,
  • wsparcie emocjonalne,
  • sprzątanie i prace domowe,
  • aktywizacja, np. poprzez wspólne spacery czy rozwijanie hobby,
  • komunikacja z rodziną,
  • reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Dlaczego warto zostać opiekunem osoby starszej?

Jak już było wspomniane, jest to zawód przyszłości, na który cały czas rośnie zapotrzebowanie. Nie można więc w tym przypadku narzekać na brak perspektyw zawodowych. Dzięki kursom oraz szkoleniom można cały czas poszerzać swoje kompetencje i zdobywać nowe umiejętności, co pozytywnie wpłynie nie tylko na jakość opieki, ale też na wysokość zarobków.

Praca jako opiekun to też ogromna satysfakcja z pomagania innym, którzy są w potrzebie. Rozwija się dzięki temu umiejętności interpersonalne, takie jak empatia, cierpliwość czy skuteczną komunikację. Oprócz tego warto pamiętać, że praca z seniorami jest bardzo różnorodna. Każda osoba starsza to inna historia, doświadczenia oraz osobowość. Dzięki temu każdy dzień pracy wygląda zupełnie inaczej.

Materiał przygotowany przez Burda Media

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama