Inspiracje i porady

Książki Juliusza Słowackiego — które z nich musisz poznać?

. . mat. pr.
Niezależnie od tego, czy szkolne lata masz już dawno za sobą, czy w przyszłym tygodniu czeka cię sprawdzian ze znajomości epoki romantyzmu, z pewnością kojarzysz przynajmniej kilka nazwisk najważniejszych polskich autorów. W tym gronie znajduje się oczywiście Juliusz Słowacki. Co zadecydowało o popularności jego utworów? Czym się wyróżniał? Przekonajmy się!

Książki Juliusza Słowackiego a życiorys pisarza

Z czym kojarzy ci się hasło „książki Juliusz Słowacki”? Na myśl z pewnością przychodzi ci wiele wierszy, a wśród nich „Hymn (Smutno mi, Boże!)”, „Grób Agamemnona” i „Testament mój” oraz kilka dramatów — przede wszystkim „Kordian” i „Balladyna”. Czy pamiętasz jednak, co je łączy? Jakie wydarzenia wpłynęły na pisarza i jego twórczość?

Książki Juliusza Słowackiego powstawały między innymi w Polsce, Szwajcarii i we Francji. Na swojej drodze poznał on wiele wpływowych osób i wybitnych pisarzy, z którymi połączyły go więzy przyjaźni. Wiele źródeł biograficznych skupia się na jego relacji z Zygmuntem Krasińskim, który stał się nie tylko jego przyjacielem, ale także recenzentem jego prac. Słowacki współpracował również z księciem Adamem Jerzym Czartoryskim. Jego matka organizowała literackie spotkania, dzięki czemu poeta od dziecka miał styczność ze sztuką wysoką. Wszystkie podróże i relacje, które pielęgnował, miały wpływ na jego twórczość, o czym niejednokrotnie wspominał w listach.

Główne motywy w książkach Juliusza Słowackiego

Książki Juliusza Słowackiego powstawały w epoce romantyzmu. Jest on jednym z najbardziej znanych pisarzy tego okresu — jego nazwisko najczęściej pojawia się obok Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Twórczość poety cechowały ważne ówczesne motywy, takie jak:

  • patriotyzm i walka o niepodległość Polski,
  • podróże i wątek wędrowca/pielgrzyma, połączony najczęściej z tęsknotą za ojczyzną,
  • mistycyzm i symbolizm — obecność duchów, zjaw, czarownic i proroków,
  • egzystencjalizm,
  • nawiązania do tragedii szekspirowskich,
  • emocje i wartości serca ponad rozumem.

W książkach Juliusza Słowackiego przejawiają się również cechy charakteru poety, takie jak wrodzony spokój i empatia.

Książki Juliusza Słowackiego a relacja z Adamem Mickiewiczem

Współczesne żarty, polegające na rywalizacji Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem, mają podłoże historyczne. Nie jest tajemnicą, że dzieła młodszego poety niejednokrotnie powstawały w odpowiedzi lub kontrze do twórczości, uznawanego już za życia za wieszcza narodowego, Mickiewicza. Na początku Słowacki inspirował się jego utworami, później jednak starał się wykazać swój odmienny styl i charakter. Niektórzy upatrują się źródeł konfliktu w słynnej kolacji wyprawionej przez Eustachego Januszkiewicza. Inni zaś utrzymują, że wówczas poeci próbowali zakopać powstałe wcześniej niesnaski i wzajemne uszczypliwości. Najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że ich rywalizacja wynikała z walki o uznanie i chęci stworzenia jak najlepszych dzieł. Różnice światopoglądowe nie pozwoliły poetom na nawiązanie przyjaznej relacji, jednak bywały momenty, w których obok zazdrości pojawiały się w ich wypowiedziach słowa uznania.

Książki — Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz? Nie sposób określić, które z nich są lepsze. Autorów bez wątpienia łączył patriotyzm, jednak pozostałe priorytety bywały w ich przypadku bardzo zróżnicowane. Dlatego wybór ulubionych i najlepszych dzieł należy do czytelników.

Styl w książkach Juliusza Słowackiego

Słowacki jest uznawany za jednego z mistrzów słowa. Używał licznych środków stylistycznych, w tym wielu przenośni. Jednym ze znaków rozpoznawczych jego wierszy są zastosowane w nich stylizacje biblijne, określenia poetyckie, rymy i odwołania do boskich, nadprzyrodzonych mocy.

Książki Juliusz Słowacki — Balladyna

Jedną z najbardziej znanych książek Juliusza Słowackiego jest „Balladyna”. Poeta zadedykował ten dramat Zygmuntowi Krasińskiemu. Ponadczasowa opowieść o władzy do dziś jest chętnie przenoszona przez twórców na deski teatru. Konflikt rodzinny, zazdrość, żądza władzy, nadprzyrodzone moce oraz zbrodnia i kara to ponadczasowe motywy, analizowane przez kolejne pokolenia czytelników.

Książki Juliusz Słowacki — Kordian

„Kordian. Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny” to jedno z najważniejszych dzieł w dorobku poety. Proces jego powstawania relacjonował on w listach pisanych do matki, z którą pozostał w bardzo bliskiej relacji. Utwór był dla poety bardzo ważny ze względu na poruszony w nim motyw patriotyzmu i powstania listopadowego. Tytułowy Kordian jest wzorowym przedstawicielem romantyzmu: bohater jest rozdarty, emocjonalny, zaangażowany w sprawę i nieszczęśliwie zakochany. Wielu znawców literatury i czytelników dopatruje się w nim podobieństw do Konrada Wallenroda i innych postaci wykreowanych przez Adama Mickiewicza.

Zarówno „Kordian”, jak i „Balladyna” to dzieła omawiane na lekcjach języka polskiego. Książki Juliusza Słowackiego stanowią jedne z najcenniejszych świadectw ojczystego romantyzmu.

Dlaczego warto znać książki Juliusza Słowackiego?

Książki Juliusza Słowackiego to utwory napisane bardzo poetyckim językiem. Z tego powodu świetnie sprawdzają się w roli narzędzi do nauki analizy i interpretacji wierszy. Wykreowane przez poetę postacie posiadają liczne cechy bohaterów romantycznych, dlatego mogą powiedzieć nam wiele o wartościach ważnych dla twórców ówczesnej epoki.

Wielu znawców literatury i historyków uważa, że Słowacki nie został należycie doceniony za życia. Zawsze pozostawał w cieniu Adama Mickiewicza, dlatego wartość literacką, historyczną i sentymentalną jego prac dostrzeżono dopiero na początku XX wieku. Czytanie książek Juliusza Słowackiego to sposób na jego upamiętnienie i poznanie poglądów poety.

Gdzie kupić książki Juliusza Słowackiego?

Książek Juliusza Słowackiego możesz oczywiście poszukiwać w stacjonarnych i internetowych księgarniach. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zapoznanie się z bogatą ofertą SkupSzopu. To skup książek używanych online, który pozwoli ci na zdobycie szkolnych lektur w atrakcyjnych cenach. Asortyment jest aktualizowany codziennie, dlatego w okresie jesiennym i maturalnym możesz poszukiwać w nim między innymi egzemplarzy z opracowaniem. Komentarze badaczy pozwolą ci lepiej zrozumieć książki Juliusza Słowackiego.

Materiał przygotowany przez SkupSzop.

Polityka 45.2023 (3438) z dnia 31.10.2023; Kultura; s. 91
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama