Inspiracje i porady

eSIM – co to jest? Jakie zalety i wady ma wirtualna karta SIM?

eSIM – co to jest? Jakie zalety i wady ma wirtualna karta SIM? eSIM – co to jest? Jakie zalety i wady ma wirtualna karta SIM? mat. pr.

Wirtualne karty SIM, czyli eSIM, cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników, wprowadzając rewolucję w sposobie korzystania ze smartfonów i innych urządzeń. Choć wirtualna karta SIM niesie ze sobą wiele korzyści, to wiąże się również z kilkoma wadami, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji. Dowiedz się, czym jest i jak działa karta eSIM. Poznaj największe zalety i wady tej technologii, aby pomóc Ci zrozumieć, czy warto przesiąść się z fizycznej karty na tę cyfrową!

Rewolucja w świecie kart SIM

eSIM to kolejny krok w ewolucji kart SIM. Skrót „Subscriber Identity Module” oznacza moduł identyfikacji abonenta. W większości urządzeń nadal funkcjonuje standardowa karta SIM, która jest plastikowym nośnikiem informacji ze złotym chipem umieszczonym w środkowej części.

Karta SIM:

  • odpowiada za identyfikację abonenta – każdej karcie przypisano numer IMSI, który pozwala odróżnić użytkowników telefonów;
  • umożliwia nawiązywanie i odbieranie połączeń głosowych, wysyłanie SMS-ów oraz korzystanie z internetu;
  • ma niewielką pamięć wewnętrzną, w której przechowasz na przykład numery telefonów;
  • można przenosić między telefonami, co jest przydatne między innymi przy zmianie sprzętu.

Jeśli zastanawiasz się, co to jest eSIM, pamiętaj, że taka karta jest kolejnym krokiem na drodze do rozwoju SIM. Pierwsza karta pojawiła się w 1991 r. i wyglądała jak karta kredytowa. Stopniowo wprowadzano coraz mniejsze nośniki, które spowodowały ograniczenie rozmiarów i wagi telefonów. W 1996 r. pojawiły się karty mini SIM, w 2003 r. micro SIM, a w 2012 r. nano SIM. Te ostatnie mają zaledwie 12,7 mm długości, 8,8 mm szerokości oraz 0,67 mm grubości. Wszystkie karty, poza wirtualną, wymagają umieszczenia fizycznego nośnika w urządzeniu.

Czym jest i jak działa eSIM?

eSIM to skrót od „Embedded SIM”, co oznacza wbudowaną kartę SIM. Działa ona w sposób wirtualny – nie ma fizycznej postaci, gdyż jest umieszczona na płycie głównej telefonu czy smartwatcha. Użytkownik otrzymuje ją drogą cyfrową.

Jeśli zastanawiasz się, co to jest eSIM, pamiętaj, że taka karta:

  • zapisuje się w module wbudowanym w używany przez Ciebie sprzęt;
  • ma wszystkie funkcjonalności tradycyjnego, plastikowego nośnika, co dotyczy również łączenia się z siecią.

Ważne jest to, że wirtualna karta SIM może działać jako Dual SIM, w duecie z kartą fizyczną. Pozwala to korzystać na jednym smartfonie z kilku numerów, na przykład prywatnego i służbowego. Jest to korzystne, gdyż nie trzeba nosić ze sobą dwóch telefonów oraz za każdym razem wymieniać kart.

eSIM – dwie strony medalu

Jak wszystkie rozwiązania technologiczne, tak i karta eSIM ma zalety oraz wady. O tym, które z nich przeważą podczas decyzji zakupowej, decydują głównie oczekiwania i potrzeby użytkownika.

eSIM – zalety

Wśród zalet eSIM wymienić należy:

  • ekologię – nie musisz używać plastikowej karty;
  • proaktywność – możesz trenować, na przykład biegać, a jednocześnie być zawsze „stand by”;
  • bezpieczeństwo – karty nie można usunąć z urządzenia w sposób fizyczny, co ułatwia lokalizację zgubionego lub skradzionego smartfona, a także uniemożliwia osobom postronnym skorzystanie z niego lub sprzedanie go;
  • nowoczesność – eSIM to rozwiązanie dla osób ceniących nowinki technologiczne;
  • wygodę i oszczędność czasu – aby aktywować kartę, nie trzeba wychodzić z domu, gdyż zrobisz to przez internet;
  • elastyczność oraz swobodę – w razie potrzeby możesz połączyć eSIM z tradycyjnym nośnikiem; atrakcyjną opcją na przykład dla osób, które często podróżują, jest możliwość korzystania z dwóch kart SIM na jednym numerze.

eSIM – wady

Wśród wad eSIM znajduje się to, że karty nie przeniesiesz tak łatwo, jak w przypadku tradycyjnych nośników, do innego urządzenia, a także nie wymienisz jej na fizyczną kartę. Minusy to również:

  • ograniczona oferta – nie wszyscy operatorzy obsługują tę technologię; oferuje ją między innymi T-Mobile;
  • brak wsparcia w starszych urządzeniach – jeśli nie chcesz rozstawać się z ulubionym smartfonem, z oferty możesz w ogóle nie skorzystać.

Jeśli chodzi o eSIM, wady to także szereg potencjalnych problemów technicznych. Chodzi na przykład o trudności z aktywacją, brak sieci lub konflikty z oprogramowaniem urządzenia. Takie sytuacja mogą wymagać wsparcia ze strony producenta bądź operatora.

Wirtualna karta SIM – podsumowanie

eSIM to najnowsza generacja w rodzinie kart SIM, która oferuje dużą mobilność, swobodę, oszczędność czasu i bezpieczeństwo, a przy tym jest ekologiczna. Jest technologią, która w kolejnych latach będzie podbijała rynek. Dlatego warto przerzucić się na nią już wcześniej i dostosować się do nowoczesnych standardów.

Aby sprawdzić, co to jest eSIM i jak działa w praktyce, warto wybrać ofertę T-Mobile. Zachowując obecny numer i operatora, możesz przetestować internet od T-Mobile na dodatkowej karcie eSIM przez 90 dni bez ponoszenia opłat. To korzystne rozwiązanie, gdyż pozwala na dostęp do superszybkiej sieci 5G bez limitu danych i prędkości.

Materiał przygotowany przez T-Mobile

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama