Inspiracje i porady

Ubezpieczenie nowego samochodu: jakie są różnice w porównaniu do używanego pojazdu?

. . mat. pr.
Niezależnie, czy kupujesz nowy czy używany samochód, zawsze musi on zostać ubezpieczony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo możesz, ale nie musisz zabezpieczyć się w ramach AC, NNW czy assistance, ale jest to tylko Twoim wyborem. Zobacz, jakie są różnice pomiędzy ubezpieczeniem nowego i używanego pojazdu.

Ubezpieczenie OC – nowego samochodu z salonu i samochodu używanego

Zakup nowego samochodu, wprost z salonu dealera, czy od osoby prywatnej lub z komisu, pociąga za sobą konieczność jego rejestracji czy przerejestrowania na nowe dane właściciela. W obu przypadkach trzeba też zadbać o ubezpieczenie OC samochodu. Polisa OC musi zostać zawarta dla nowego pojazdu w przeddzień wprowadzenia go do ruchu, czyli przed dniem jego rejestracji w urzędzie. Nowe auto nie zostanie zarejestrowane, jeśli właściciel nie przedstawi aktualnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Nieco inaczej jest w przypadku używanego pojazdu, ponieważ ten w dniu zakupu może i właściwie powinien być objęty ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela. Nowy posiadacz ma prawo do końca okresu trwania polisy OC zbywcy korzystać z takiego ubezpieczenia. Musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel poprzedniego właściciela może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczeniowej i nakazać dopłatę do OC, kiedy tylko uzyska informację o przerejestrowaniu na nowego właściciela.

Jeśli rekalkulacja składki jest niekorzystna dla nowego właściciela używanego auta, może on wypowiedzieć umowę OC zbywcy i zawrzeć nową. Polisa OC powinna mieć przy tym zachowaną ciągłość okresu trwania ochrony. W przeciwnym wypadku nawet jeden dzień spóźnienia w zawarciu umowy będzie skutkował możliwością nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właściciela auta.

Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia OC i sumy gwarancyjne czy swobodę w dokonywaniu wyboru ubezpieczenia, to nie ma znaczenia fakt, czy samochód jest nowy czy używany. Natomiast rocznik produkcji auta wpływa na wysokość składki. Kalkulator OC pozwoli ustalić, ile wyniesie składka na OC nowego czy używanego pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu i używanego auta? OC i AC

Ubezpieczenia samochodu nowego czy używanego to nie tylko obowiązkowa polisa OC, ale i inne ubezpieczenia komunikacyjne, z jakich właściciele pojazdu mogą korzystać. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje autocasco, inaczej AC.

Chroni ono przed skutkami finansowymi szkód spowodowanych w ubezpieczonym pojeździe w wyniku działania osób trzecich, sił natury czy nawet samego kierowcy, ale nieumyślnie. Autocasco nie będzie dostępne dla właścicieli wszystkich samochodów. O ile możliwe jest bezproblemowe ubezpieczenie nowego samochodu, o tyle z używanym może być już problem. Cena ubezpieczenia AC nowego auta czy samochodu używanego będą prawdopodobnie różniły się od siebie, ponieważ w przypadku tego ubezpieczenia, pod uwagę brany jest rok produkcji pojazdu. Inna będzie też suma ubezpieczenia, która powinna odpowiadać realnej wartości auta – wyższa będzie ona przy nowych samochodach, a z reguły niższa przy kilkunastoletnich.

Wybierając polisę AC dla używanego auta, można obniżyć jej koszt dzięki podjęciu takich decyzji, jak:

  • naprawa z wykorzystaniem zamienników części oryginalnych, a nie oryginalnych;
  • naprawa na kosztorys, a nie w warsztacie czy w ASO;
  • amortyzacja części – ubezpieczyciel przy wypłacie odszkodowania będzie uwzględniał utratę wartości części w czasie,
  • udział własny w szkodzie – jego ustanowienie np. na poziomie 10 proc. spowoduje, że cena AC spadnie, ale i w przypadku np. szkody wycenionej na 2000 zł otrzymasz tylko 1800 zł odszkodowania.

Pakiet dealerski – tylko dla nowego auta

Jeśli kupujesz samochód wprost z salonu dealera, masz możliwość skorzystania z tzw. pakietu dealerskiego ubezpieczeń komunikacyjnych. Zwykle obejmuje on OC AC czy nawet NNW i assistance. Pakiety dealerskie są oferowane od ręki i możesz zawrzeć polisę wraz z umową zakupu auta. Niekoniecznie jednak będzie to najtańsza opcja.

Materiał przygotowany przez firmę UNIQA.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama