Historia

Prosto z książki

Podróże Króla, Marcina Króla. Recenzujemy nowe książki historyczne

suricoma / PantherMedia
materiały prasowe

Podróże Króla

Marcin Król, Podróż romantyczna, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2024, s. 418

Marcin Król (1944–2020), filozof, historyk idei, był jednym z najwybitniejszych intelektualistów polskich swojej epoki. Aktywnie budował opozycję demokratyczną w PRL, później uczestniczył w wielu debatach obywatelskich, wieloletni publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Był założycielem i redaktorem naczelnym pisma „Res Publica” (potem „Res Publica Nowa”), które gromadziło znakomitych autorów i które zawsze wyróżniało się niezależnością i oryginalnością, własnym stylem. I to na tle innych pism opozycyjnych przed 1989 r., a następnie w geografii ideowej III RP. Nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, autor wielu znakomitych książek.

W 1986 r. w emigracyjnym wydawnictwie ukazała się książka Marcina Króla „Podróż romantyczna”. Teraz po raz pierwszy, po bez mała 40 latach, wydano ją w Polsce. Pisana w atmosferze stanu wyjątkowego w duchowości romantycznej szukała siły i nadziei, łączyła odczytanie tradycji i katolicyzmu z ideą demokracji liberalnej i wyzwaniami modernizacyjnymi, przed którymi Polska kiedyś (prędzej czy później) stanie. To była także wizja polskiego patriotyzmu otwartego, uwalniającego się od niedorzecznej metafizyki krwi, ofiar i męczeństwa.

Ta podróż Marcina Króla była tak ważna i inspirująca, ponieważ użyta forma eseistyczna świetnie łączyła myśli filozoficzne, wątki i dygresje, tworząc świat historii splecionej z teraźniejszością i z mocnym wychyleniem w przyszłość. Tak dalece i profetycznie, że i dzisiaj można się w niej znakomicie odnaleźć.

WIESŁAW WŁADYKA

***

Atlantyda inaczej

Violetta Wiernicka, Polacy w Ukrainie.

Polityka 40.2024 (3483) z dnia 24.09.2024; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Prosto z książki"
Reklama