Historia

Cacka, cygi, frygi

Cacka, cygi, frygi, czyli jak się kiedyś bawiły dzieci. Własny pokój to nowy wynalazek

„Zabawy dziecięce”, obraz Pietera Bruegla, 1560 r. „Zabawy dziecięce”, obraz Pietera Bruegla, 1560 r. DP
W zabawach i zabawkach dzieci jak w lustrze odbijają się przemiany kulturowe naszego świata.

Dawne patriotyczne figurki rycerzy i wojów Chrobrego, husarii, ułanów, czterech pancernych zastępowane są dzisiaj przez uniwersalne i rozpoznawane na całym świecie postacie Supermana, Spider-Mana i Batmana oraz Barbie. Stąd niektórzy mówią o zacieraniu różnorodności kulturowej i narodowej tożsamości. Coraz większe zastrzeżenia budzi też izolacja dziecka ukrytego w domu za smartfonem i komputerem, pozbawionego zabawy w grupie i realnego kontaktu z rówieśnikami.

Równocześnie jednak kanon zabawek oraz gier takich samych w różnych kręgach kulturowych trwa co najmniej od stuleci, a historycy zabawek podkreślają, że dzieci są konserwatywne. Gry podobne do znanych dzisiaj odmalował na swoich obrazach niderlandzki malarz XVI w. Pieter Bruegel Starszy – na jednym z płócien zatytułowanym „Zabawy dziecięce” przedstawił aż 92 formy aktywności, widzimy tu np. dwóch chłopców kręcących się na trzepaku.

Figurka konia z IX w. znaleziona na terenie dzisiejszego Iranu.Getty ImagesFigurka konia z IX w. znaleziona na terenie dzisiejszego Iranu.

Zabawy uniwersalne

Język zabawy wskazuje na uniwersalność ludzkiej kultury. Gry z użyciem piłki znano w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, państwie Azteków i w Chinach. Homer przedstawił ją w „Odysei”: gracze rzucali piłkę „aż pod chmury” i łapali ją w locie. W Polsce dawną piłkę opisał w XVIII w. Jędrzej Kitowicz, pamiętnikarz epoki saskiej, jako kłębek wełny lub pakuł obszyty skórą. Służyła do rzucania i łapania w powietrzu.

Podobnie popularne przez tysiąclecia były figurki koni. Wykonywano je w czasach prehistorycznych z gliny, drewna, kamienia. Wspomina taką zabawkę średniowieczna kronika Wincentego Kadłubka. Obiekty takie można znaleźć w Indiach, Egipcie i Grecji. Długi kij z osadzoną realistycznie przedstawioną końską głową był popularny w starożytnej Grecji. Były tam też znane nam dzisiaj konie na biegunach.

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Cacka, cygi, frygi"
Reklama