Historia

Chrobry cesarzem?

Chrobry cesarzem? Był mistrzem walki na wielu frontach, krzątał się między mocarstwami

Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego znaleziony na Ostrowie Lednickim, być może dar od cesarza Bazylego II. Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego znaleziony na Ostrowie Lednickim, być może dar od cesarza Bazylego II. DP
Strategia balansowania między rywalizującymi potęgami była w XI w. skutecznie wdrażana przez Bolesława Chrobrego, który stopniowo zapewnił sobie status hegemona w północnej części Europy Środkowo-Wschodniej.
Denar Bolesława Chrobrego z popiersiem władcy na awersie.DP Denar Bolesława Chrobrego z popiersiem władcy na awersie.

Na przełomie I i II tysiąclecia geopolitykę europejską zdominowały dwa imperia. Zachodnim rządziła saska dynastia Ludolfingów. Jej najwybitniejszy przedstawiciel, Otto I, wymusił dla siebie cesarską koronę w 962 r. na papieżu Janie XII, podejmując tym samym dzieło rozpoczęte w 800 r. przez Karola Wielkiego. Wschodnie imperium było kontynuacją tradycji starożytnego cesarstwa rzymskiego, którego stolicę Konstantyn Wielki przeniósł w 325 r. nad odległy od Italii Bosfor.

Cesarstwo zachodnie, związane z papiestwem, jako ponadnarodowego języka komunikacji używało łaciny, w której kształcili się duchowni. Rozsiani po setkach parafii i klasztorów tworzyli wielką sieć skutecznego przesyłania i gromadzenia informacji. W cesarstwie wschodnim, które dzisiaj nazywamy też bizantyńskim, najwyższym autorytetem kościelnym był patriarcha Konstantynopola, a językiem państwowym – obowiązująca w Kościele wschodnim greka. W tych językach definiowano też imperialne tytuły władców obu państw, z których każdy uważał się za cesarza Rzymian (imperator Romanorum, Βασιλεύς των Ρωμαίων).

Pomiędzy tymi dwoma niekwestionowanymi mocarstwami krzątali się władcy, którzy próbowali zagarnąć dla siebie jak największe terytoria z Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku II tysiąclecia Bałkanami rządził car Samuel, Węgrami król Stefan I Wielki, czeski tron wyrywali sobie członkowie dynastii Przemyślidów, na polskim zasiadał Chrobry. Każdy z nich miał ambicje wykraczające poza swoje terytorium i wspierał je siłą zbrojną oraz zmiennymi sojuszami politycznymi. Po pierwszych kilkunastu burzliwych latach XI w. dominację w tej brutalnej konkurencji geopolitycznej zapewnił sobie władca Polski.

Polityka 26.2023 (3419) z dnia 20.06.2023; Historia; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Chrobry cesarzem?"
Reklama