Osiem wspaniałych
Osiem wspaniałych. Książki, którymi żyła światowa historia w 2022 roku
Po raz pierwszy prezentujemy zdobywców kilku najbardziej prestiżowych nagród historycznych na świecie. Zestawienie daje wgląd w to, w jakim kierunku zmierza światowa historiografia. Jeśliby szukać cechy łączącej wyróżnione książki i poruszane w nich problemy, byłaby nią niezgoda na jeden niezmienny obraz przeszłości oraz dążenie do jego uaktualnienia.
Stany Zjednoczone
Pulitzer Prize for History – począwszy od 1917 r. jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przyznaje nagrody dla twórców w dziedzinie literatury, dziennikarstwa czy muzyki. Jedna z kategorii ma za zadanie uhonorować autora najlepszej książki historycznej poświęconej dziejom Stanów Zjednoczonych. W 2022 r. nagrodę otrzymały ex aequo dwie historyczki z Uniwersytetu Nowojorskiego: Ada Ferrer za książkę „Cuba: An American History” (Kuba: amerykańska historia) oraz Nicole Eustace za „Covered with Night: A Story of Murder and Indigenous Justice in Early America” (Pod osłoną nocy: morderstwo i rdzenna sprawiedliwość w kolonialnej Ameryce).
Książka Eustace obraca się wokół zabójstwa irokeskiego myśliwego, którego w 1722 r. dopuściło się dwóch europejskich osadników. Z pozoru nieznacząca zbrodnia posłużyła autorce jako punkt wyjścia do skonfrontowania ze sobą dwóch skrajnie różnych koncepcji sprawiedliwości i form jej wymierzania. Ta reprezentowana przez rdzennych Amerykanów stanowiła uświęcony tradycją łańcuch rytuałów, składający się z wyznania win, współczucia dla ofiar i ich rodzin, zadośćuczynienia oraz ceremonii scalających nadwątlone więzi zaufania. Na drugim biegunie była angloeuropejska idea sprawiedliwości, osadzona na fundamencie indywidualnej odpowiedzialności, zawężona do winy bezpośredniego sprawcy oraz ignorująca konieczność pojednania.