Historia

Belzebub z Piorunem

Pojedynek hetmanów: jak Chodkiewicz z Radziwiłłem wojował

Bitwa pod Kircholmem (na obrazie Pietera Snayersa, XVII w.) wielki sukces Jana Karola Chodkiewicza. Bitwa pod Kircholmem (na obrazie Pietera Snayersa, XVII w.) wielki sukces Jana Karola Chodkiewicza. materiały prasowe
Między kolejnymi wojnami z wrogami zewnętrznymi hetman Jan Karol Chodkiewicz zmagał się z hetmanem Krzysztofem Radziwiłłem.
Hetman Jan Karol Chodkiewicz – portret namalowany przez anonimowego malarza z epoki.Forum Hetman Jan Karol Chodkiewicz – portret namalowany przez anonimowego malarza z epoki.

Hetman Jan Karol Chodkiewicz, który zmarł 400 lat temu, znany był z gwałtowności. W dzieciństwie usiłował leczyć go z tej przypadłości guwerner jezuita Jan Lesiewski – z miernym skutkiem. Krewki temperament tego wybitnego dowódcy wojskowego XVII w. z jednej strony pomnażał szeregi zazdrosnych magnatów. Lew Sapieha, który od „pisarczyka” w kancelarii doszedł do najwyższych urzędów na Litwie, nazwał Chodkiewicza „Belzebubem”, a ten zrewanżował się: „tenże lis, albo lewek”. Z drugiej strony temperament sprzyjał energicznemu działaniu i pomnażaniu schedy.

Chodkiewiczowie byli jednym z pierwszych rodów na Litwie, konkurowali z Radziwiłłami, a antenaci Jana Karola już w XV w. sięgali po najwyższe urzędy w Wielkim Księstwie Litewskim. Hrehory Chodkiewicz, dziad stryjeczny Jana Karola, był żarliwym obrońcą prawosławia, piastował urząd hetmana najwyższego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ten sam urząd pomnożony o nominację na zarządcę Inflant przypadł też ojcu naszego bohatera – hrabiemu na Myszy, Szkłowie i Bychowie, kasztelanowi wileńskiemu Janowi Chodkiewiczowi.

Debiut na wojnie

Przywykło się patrzeć na magnatów jak na słabo wykształconych; tymczasem na ogół było inaczej. Ojcowie, jeśli tylko pozwalały na to środki, wysyłali synów do dobrych szkół, na uniwersytety i w kształcące podróże po świecie. Młody Chodkiewicz rozpoczął nauki w wileńskim kolegium jezuickim, a potem w tamtejszej Akademii. Od 1586 r. z bratem Aleksandrem studiował prawo i filozofię na kolejnej uczelni jezuickiej w bawarskim Ingolstadt, po czym bracia odwiedzili Padwę, na krótko – ze względu na zatargi nacji niemieckiej i polskiej. Jan Karol zamierzał udać się na Maltę, gdzie chciał zgłębiać tajniki użycia broni palnej, sztuki oblężniczej i fortyfikacji na wyspie, która obroniła się przed Turkami, a następnie zwiedzić inne kraje europejskie.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Belzebub z Piorunem"
Reklama