Historia

Pułaski była kobietą?

Pułaski – płeć bohatera

Kazimierz Pułaski w Barze, obraz Kornelego Szlegla. Kazimierz Pułaski w Barze, obraz Kornelego Szlegla. Wikipedia
Ta wieść wybuchła w mediach jak granat. Tymczasem doniesienia amerykańskich uczonych (najprawdopodobniej) potwierdzają to, co (najprawdopodobniej) wiadomo od lat.
Kazimierz Pułaski na XIX-wiecznej rycinie.BEW Kazimierz Pułaski na XIX-wiecznej rycinie.

Słowo „najprawdopodobniej” jest kluczem do biografii Kazimierza Pułaskiego, nieustraszonego dowódcy konfederacji barskiej i bohatera rewolucji amerykańskiej, twórcy kawalerii Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat nie była jasna data jego urodzin, data śmierci sprawiała mniejszy problem, kontrowersje wzbudzało jednak miejsce pochówku generała. Wiele niejasności jak na trwające zaledwie (najprawdopodobniej) 34 lata życie. Zaskakujące pytanie o płeć Pułaskiego doskonale wpisuje się w tę aurę tajemniczości.

Sprawa wybuchła na nowo, gdy 28 marca serwis informacyjny Georgia Southern University poinformował, że zespół badawczy z tego uniwersytetu z udziałem Virginii Hutton Estabrook i Lisy Powell uzyskał przekonujące dowody potwierdzające tożsamość ciała pochowanego pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w Savannah – oraz że szczątki mają wyraźne cechy kobiece. Uniwersytecka informacja została opublikowana jako zapowiedź filmu dokumentalnego „The General Was Female?” (Generał był kobietą?) z serii „America’s Hidden Stories” (Ukryte historie Ameryki), przygotowanego przez Smithsonian Channel. Smithsonian Institution ma zresztą udział w badaniach, bo wyłożył pieniądze na testy genetyczne mające ostatecznie rozwikłać tajemnice Pułaskiego. I tajemnice te zostały, najprawdopodobniej, wyjaśnione.

Najprawdopodobniej, bo ciągle trzeba czekać na publikację naukową podsumowującą wyniki prac badawczych. Już jednak w 2017 r. ukazała się w Stanach Zjednoczonych powieść historyczna „Pulaski. The Forgotten Hero of Two World” (Pułaski. Zapomniany bohater dwóch światów) autorstwa Joan i Mela Gordonów. W rozdziale zatytułowanym „Rodzi się niezwykłe dziecko” czytelnicy mogą przeczytać opis mrożącej krew w żyłach sytuacji, gdy lekarz asystujący porodowi przyszłego Kazimierza stwierdza, że płci noworodka jednoznacznie stwierdzić nie można.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Historia; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Pułaski była kobietą?"
Reklama