Historia

Prosto z książki

Co nowego do czytania

Eric Karpeles, Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza. Eric Karpeles, Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza.
Mark Bowden, Hué 1968. Wietnam we krwi. Mark Bowden, Hué 1968. Wietnam we krwi.

Świadek epoki

Eric Karpeles, Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza, przekł. Marek Fedyszak, Noir sur Blanc, Warszawa 2019, s. 450

„Na nieludzkiej ziemi”, wspomnienia Józefa Czapskiego z sowieckiego obozu, wyprzedziły „Archipelag Gułag” Aleksandra Sołżenicyna o ćwierć wieku. Mimo to dotąd poza „Portretem Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego z 1996 r. nie doczekaliśmy się biografii ich autora. A jest o kim pisać. Czapskiego określa się jako „świadka historii XX wieku”, ponieważ jego życiorys jest ściśle związany z najważniejszymi wydarzeniami epoki: rewolucją rosyjską, wojną polsko-bolszewicką, zbrodnią katyńską, II wojną światową. Karpeles nie ucieka od historii, ale jednocześnie kreśli obraz Czapskiego niepolitycznego. Widzi w nim artystę, człowieka zmagającego się z własną niemocą, który przez kilka dekad codziennie malował przez kilka godzin. Nie jest to z pewnością biografia klasyczna, autor nie rekonstruuje każdego dnia z życia swojego bohatera. W zamian oferuje jednak coś o wiele bardziej fascynującego – spotkanie z jego wyobraźnią. Dzięki entuzjastycznym recenzjom, jakich „Prawie nic” doczekała się w Stanach Zjednoczonych, Karpeles odkrył Czapskiego dla świata anglojęzycznego. Nie sposób pomyśleć, by ktokolwiek, kto interesuje się Czapskim, mógł pominąć tę biografię.

TOMASZ TARGAŃSKI

***

Bitwa o cesarskie miasto

Mark Bowden, Hué 1968. Wietnam we krwi, przekł. Mateusz Fafiński, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2019, s. 640

Odgłosy stłumionych wybuchów, dym, smród kordytu i ulewny deszcz – oto sceneria jednej z najważniejszych bitew wojny wietnamskiej: w Hué w styczniu i lutym 1968 r.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Prosto z książki"
Reklama