Mało jest tak fascynujących i tajemniczych cywilizacji jak ta, którą stworzyli Majowie w Ameryce Środkowej. Badacze z całego świata starają się odpowiedzieć na wiele pytań związanych z ich kulturą, filmowcy kręcą o nich coraz to nowe produkcje, a wyznawcy New Age przypisują wróżby dotyczące końca świata. Teraz, z okazji 200-lecia odzyskania niepodległości przez Meksyk, w Muzeum Archeologicznym w Warszawie (a potem w Poznaniu i Szczecinie) można zobaczyć jak Majowie wyglądali i jak żyli.
18 września w Muzeum Archeologicznym w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Moda Majów. Elita i dwór – Jaina 600 – 900 n.e.”, na której do 16 stycznia możemy podziwiać zabytki przedstawiające obyczaje elity i dworu majowskiego w czasach jego największego rozkwitu. Skaryfikacje, fryzury, zniekształcone czaszki – ideał piękna Majów zdecydowanie odbiegał od współczesnego.
Wystawa ma charakter multimedialny – zrekonstruowane na podstawie sztuki i glinianych figurek, składanych do grobów stroje Majów zaprezentowane są w formie pokazu mody, a najmłodsi mogą własnoręcznie ubrać postaci z królewskiego dworu Majów. Ozdobą wystawy są po raz pierwszy wystawiane w Polsce figurki z cmentarzyska Majów na wyspie Jaina w Meksyku, które do Warszawy przyjechały z Ethnologiches Museum w Berlinie.
Tymczasem polecamy Państwu zbiór artykułów o Majach, opublikowanych w tygodniku Polityka.
Majowie jak malowani - Z niesłabnącym zaciekawieniem śledzimy doniesienia o nowych piramidach Majów, grobowcach czy ich kalendarzu. Jak na co dzień wyglądali ci Grecy Nowego Świata, zobaczyć można na wystawie w Warszawie.
Znaki zagłady - Nazwano ich Grekami Nowego Świata. Fascynują historyków, archeologów i filozofów. Dlaczego upadła wielka cywilizacja Majów?Czy podobny los czeka naszą, choć dziś też może wydawać się potężna i niezniszczalna?
Ci okrutni Majowie - Uprawiali kukurydzę i pili czekoladę z chili; kauczukową piłką grali w pelotę, a stawką w tej grze było życie; składali krwawe ofiary bóstwom i prowadzili między sobą nieustanne walki. Teraz także polscy archeolodzy odkrywają tajemnice Majów.
Piramidy we krwi - „Apocalypto” Mela Gibsona przenosi widza do krainy Majów, jednej zgłównych indiańskich cywilizacji prekolumbijskiej Ameryki.