Coraz więcej Polaków rezygnuje z tradycyjnych rytuałów pogrzebowych. Co może je zastąpić? Instytut Dobrej Śmierci, doule żałoby, „kawiarnie śmierci” i muzyka Whitney Houston.
Skoro mamy 180 tys. nadmiarowych zgonów, to można przyjąć, że mamy do czynienia z milionem osób w żałobie – o potrzebie upamiętnienia ofiar pandemii i wsparcia ich bliskich mówi psychoterapeuta Maciej Roszkowski.
Za nami trzecia w ciągu dwóch miesięcy żałoba narodowa. To wyjątkowy splot tragicznych zdarzeń czy próba poruszenia społecznych emocji?
Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego ma trwać od północy z czwartku na piątek do soboty do godziny 19.
Żałoba to czas niezbędny, by pożegnać się ze zmarłym i poradzić sobie z pustką po nim. By sobie w tym pomóc społeczeństwa opakowały śmierć w różne rytuały.
Czytanie nekrologów dostarcza pewnej wiedzy o naszym podejściu do śmierci. Tradycyjne nekrologi trzymają się mocno, lecz widać też zmiany.
W prywatnie przeżywanej żałobie przechodzi się do kolejnych etapów z pomocą kogoś bliskiego. Obawiam się, że w tej szczególnie skomplikowanej sytuacji właściwy skutek może przynieść jedynie pomoc profesjonalisty - mówi Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała.
Rozmowa o polskim kulcie patriotyzmu, ostatniej prezydenturze, dobrych i złych mitach oraz skrzeczącej nadrzeczywistości.
Za dużo czujemy, za mało myślimy na temat tego, co wydarzyło się pod Smoleńskiem.
Rozmowa z Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, o cierpieniu i żałobie