Już co piąta nieletnia osoba na świecie może wykazywać objawy zaburzenia odżywiania, które zwiększają ryzyko wystąpienia bulimii, anoreksji czy napadów niekontrolowanego objadania się.
Zaburzenia odżywiania dopadają już kilkulatki. A wówczas jeszcze trudniej niż w przypadku starszych dzieci połapać się, co jest powodem do niepokoju, co normą, co przeczekać, a co leczyć.
Nie łapię za słodkie, mając świadomość, że to przywróci chorobę, ale zdarza mi się więcej zjeść. Gdy przekraczam tę granicę, uruchamia się we mnie nienasycenie. Chcę więcej i więcej. Tak wygląda moja choroba – opowiada Kasia.
Ta fala płynie równolegle do fal pandemii. Mamy coraz więcej przypadków zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia i ich mieszanki. Wywołane lękiem, bezradnością. Chorują dzieci, rodzice, kolejni członkowie tych samych rodzin.
Marzena Sekuła o tym co dolega człowiekowi, który – choć nie musi, nie powinien i nie chce – je i je. Za dużo, za tłusto, za słodko.
Medycznie choroby jeszcze nie sklasyfikowano, a co za tym idzie – nie ma określonej metody jej leczenia.
Aleksandra Cebella o tym, jak sprowadzić jedzenie do roli jedzenia, a nie narzędzia kontroli nad życiem, rodziną i emocjami.
Modelka Monika Jagaciak, 14 lat, 57 cm w pasie. Pewnie każda polska nastolatka chciałaby wyglądać tak jak ona. I to pragnienie może być początkiem poważnych kłopotów.