O współpracy, kompetencjach i odpowiedzialności, a także roli organizacji społecznych w sytuacjach kryzysowych i nie tylko, rozmawia Alicja Zaczek-Żmijewska z Zuzanną Komornicką, specjalistką w dziedzinie marketingu.
Ile jest w nas, Polakach, gotowości do pomocy innym: powodzianom, uchodźcom, chorym, niepełnosprawnym? Co mówią badania społeczne? Czy jesteśmy bardziej dotknięci znieczulicą czy przeczulicą?
Jak pomagać mądrze, by nie narażać ludzi cierpiących, słabszych fizycznie i psychicznie, krzywdzonych, pogrążonych w życiowych dramatach, na upokarzające poczucie gorszości? Mówi o tym dr Iwona Nowakowska, psycholożka, adiunktka w warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorka badań nad wolontariatem w Polsce, ale też w Szwecji i Włoszech, finalistka tegorocznych Nagród Naukowych „Polityki” dla młodych wybitnych naukowców.
Po pierwszym zachłyśnięciu się zapraszaniem obcych do domu część z nas uznała, że już wystarczy. I nie dziwię się, że wiele osób doszło do wniosku, że to ich przerasta – mówi psycholożka i psychoterapeutka Tatiana Ostaszewska-Mosak.
14-letnia Julka i 15-letnia Tosia zaczynały od dowożenia powstańcom warszawskim posiłków do domów. Są z Warszawy, więc dla nich takie wsparcie było czymś oczywistym. Paweł Bącal jest z Kraśnika, studiuje na Uniwersytecie Warszawskim prawo, ale też bez wahania zgłosił się do pomocy. Bo tak trzeba.
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu udostępnił swoje laboratoria do diagnozowania koronawirusa, włączył się w kampanię informacyjną i działania przeciw dyskryminacji na tle Covid-19. Kilkuset studentów pomaga w placówkach medycznych.
Firmy coraz częściej kuszą młodych ludzi możliwością wolontariatu w najdalszych zakątkach globu, od Turcji po Meksyk. Warto pojechać albo wysłać dziecko na taki wyjazd?
Wymyśliła miejsce, w którym dziecko, czekając na dom, trafia w sieć ramion i dłoni, żeby się nie zepsuło.
To nie obowiązkowe studenckie praktyki, na których parzy się kawę i kseruje dokumenty. Tu jest kurz, pot i zakwasy w rękach. Do Polski przebijają się workcampy, dobrowolne zaciągi do pracy, wykonywanej społecznie, ale w zgodzie z poznawanym na uczelni fachem.
Jest jedna kategoria, w której wciąż jeszcze możemy coś wygrać na piłkarskich mistrzostwach Europy. To energia i entuzjazm pracujących przy meczach wolontariuszy.