Na tym zasadza się wolność publicznej debaty, że możemy swobodnie wymieniać opinie i argumenty, nie obawiając się ukarania. Organizatorzy olimpiady dali do zrozumienia, że sympatyzują ze świeckim komunizmem, do czego dziennikarz – jako wolny człowiek w wolnym medium – mógł się ustosunkować, jak chciał.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował: Polska naruszyła wolność słowa Dody wyrokiem skazującym za „frywolną” wypowiedź o „naprutych winem i palących jakieś zioła” autorach Biblii. Wyrok ma ogromne znaczenie dla orzecznictwa polskich sądów w sprawach o obrazę uczuć religijnych.
Nagrody wręczono w trzech kategoriach: Media, Instytucja oraz Obywatel/Obywatelka. Wśród nominowanych była nasza redakcyjna koleżanka Ewa Siedlecka. Medale specjalne otrzymali Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz oraz Stanisław Tym.
O co chodzi w zaproponowanej przez resort Zbigniewa Ziobry ustawie dotyczącej regulacji wolności słowa w internecie? Rozmowa z Krzysztofem Izdebskim, ekspertem Fundacji im. Stefana Batorego.
Nie znamy dnia ani godziny, kiedy ta władza znów zaatakuje. A to problemami z koncesją, a to zmianą warunków podatkowych, a to ściganiem dziennikarzy karnie i cywilnie. A może nowelizacją prawa prasowego?
Medale Wolności Słowa fundacja Grand Press wręcza w tym roku po raz pierwszy, a otrzymały je osoby troszczące się w sposób szczególny o jakość debaty publicznej w Polsce.
Pisarz nazwał Andrzeja Dudę „debilem”, za co ściga go warszawska prokuratura okręgowa. W innych krajach też przewiduje się kary za znieważenie najwyższych przywódców.
Przepis o ochronie czci głowy państwa to pozostałość po czasach, gdy przywódców traktowano raczej jak władców niż sługi narodu. Za rządów PO-PSL partia Kaczyńskiego zapowiadała projekt zniesienia karalności znieważania prezydenta. Efekt? Właśnie widzimy.
Redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński, Timothy Garton Ash i Anna Wolff-Powęska będą gośćmi Adama Szostkiewicza w debacie „Obecne wyzwania dla wolności słowa”. Spotkanie odbędzie się 22 marca o godzinie 18 na Facebooku Polskiego PEN Clubu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Czy sąd może rozstrzygać w sprawie konstytucyjnych wolności, nie przeprowadzając postępowania dowodowego? Nie wyjaśniając okoliczności? Nie przesłuchując stron?