Witold Gombrowicz w dyskusji z Czesławem Miłoszem i Zbigniewem Herbertem, czyli bohaterowie roku 2024, o trzech wizjach Polski.
Ankieta powołanego przez Piotra Glińskiego Instytutu Literatury i „Nowego napisu” to generalnie groch z kapustą, w którym dawne spory o literaturę mieszają się ze współczesnymi sporami ideowymi i politycznymi.
Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. Ale kto ma dzisiaj siłę na niezależność i poznawanie „Ferdydurke”? Wracamy do czasów, kiedy edukacja była stopiona z polityką, a literatura służyła hodowaniu uczniów na zwolenników partii rządzącej.
Są tacy, którzy twierdzą, że Witold Gombrowicz tak naprawdę nigdy nie umarł. Skoro tak, to możemy z nim porozmawiać – choćby o tym, jak widzi naszą rzeczywistość.
Niedawno minęła 100. rocznica urodzin Leo Lipskiego i 20. rocznica śmierci pisarza. Obie przeszły niezauważone. A czas zacząć go wymieniać razem z Gombrowiczem i Schulzem.
Rozmowa z Klementyną Suchanow, autorką książki „Gombrowicz. Ja, geniusz”, o tym, że gdyby przyjąć perspektywę jej bohatera, bylibyśmy bardziej autentycznym narodem.
Spektakl sprawia wrażenie zrobionego w kilka dni.
Najbardziej oczekiwana książka tego roku Kronos Witolda Gombrowicza po raz pierwszy na scenie w Polsce - w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego - już 15 grudnia.
Okazuje się, że XX stulecie było wiekiem dzienników. Nierzadko ważniejszych niż wszystkie inne dzieła pisarza.