Jak wiadomo, podstawą Wikipedii jest słynny „neutralny punkt widzenia” (NPOV). Przy tak kontrowersyjnych kwestiach jak „zdrada Zachodu” okazuje się, że w różnych wersjach ten neutralny punkt wypada w różnych miejscach.
Ponad 55 mln haseł w ponad 300 językach – to najkrótsza charakterystyka Wikipedii, internetowej encyklopedii, która wystartowała 15 stycznia 2001 r.
Wikipedia ma już 15 lat. Internetowa encyklopedia tworzona społecznymi siłami stała się jedną z najważniejszych instytucji współczesnej kultury. I jednocześnie przeżywa poważny kryzys tożsamości.
Dla obserwatora z zewnątrz Wikipedia to zwierciadło społeczeństwa zmieniającego się wskutek cyfrowej rewolucji. Ma zaledwie 15 lat, lecz jest już instytucją znaczącą całą epokę rozwoju kultury.
Prof. Dariusz Jemielniak zasiądzie w siedmioosobowej radzie, która stanowi najwyższą władzę w serwisie.
Jedni nie mogą bez niej żyć, inni szczerze jej nienawidzą. Wikipedia to źródło wiedzy czy śmietnik?
Dziwne uczucie. Wpisuję adres en.wikipedia.org i zamiast strony domowej wirtualnej encyklopedii otwiera się czarny ekran z napisem „Wyobraź sobie świat bez wolnej wiedzy”.
Od ponad 2 tys. lat towarzyszyły nam encyklopedie. Opasłe tomiszcza były oknem na świat, w czasach przedtelewizyjnych – daleki i nierozpoznany. Aż się pojawiła Wiki (w polskiej wersji 10 lat temu) i wszystko się zmieniło.
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej nudnego od encyklopedii. Tymczasem to właśnie pomysł Denisa Diderota i d'Alemberta, by spisać wiedzę, był jednym z impulsów Rewolucji Francuskiej. Jimmy Wales, inicjator Wikipedii – internetowej encyklopedii XXI w., nie ma wątpliwości, że jego dzieło też wyda rewolucyjne owoce.
Wikipedię – największą encyklopedię świata – spontanicznie tworzą w sieci internauci. Nie oczekują w zamian pieniędzy ani chwały. Po prostu lubią wiedzę i lubią się nią dzielić z całym światem. Proste jak Wikipedia.