Jak naprawdę wyglądało życie codzienne wikingów, ich podboje świata i łupieżcze wyprawy?
Serial National Geographic to kompendium współczesnej wiedzy na temat nie tylko podbojów, ale przede wszystkim cywilizacji wikingów.
Renesans opowieści o wikingach trwa. Świetny kinowy „Wiking” Roberta Eggersa i serial „Wikingowie: Valhalla” to kolejne odsłony zjawiska, które zdążyło odcisnąć wyraźne piętno na zachodniej popkulturze.
Nie wszyscy Skandynawowie byli wikingami, nie zawsze byli jasnowłosi, a do Polski trafiali głównie Szwedzi i mieszkańcy Gotlandii. Tak wynika z najnowszych badań DNA.
To komiks dla tych, których zasmuciły wieści o końcu serialu „Wikingowie”. Przesycona realizmem, brutalnością i zimnem trzytomowa opowieść o ludziach północy.
Co z tego, że brudziła i cuchnęła, skoro była niezastąpiona jako lepiszcze, impregnat, a nawet lekarstwo. Smoła drzewna, zwana dziegciem, to najstarszy produkt chemii organicznej, który człowiek produkował już 100 tys. lat temu.
Templariuszy skrzywdziła historia – dokładniej żądny władzy francuski król i jego papieski wspólnik. A teraz jeszcze ich reputację szarga popkultura.
Mitem wikingów żywimy się od XIX w. Ich mobilność, zmysł do interesów, bogactwo wierzeń ciągle zaskakują, a archeologowie odkrywają wciąż coś nowego.
Przy okazji święta swojego patrona Norwegia pokazuje swój prawdziwy kapitał – i nie chodzi o ropę naftową czy ławice łososia.
Zdobyli Paryż, Sewillę i Pizę. Niewykluczone, że Mieszko I był wikingiem, który podbił ziemie Polan.