Urzędy skarbowe rozsyłają „listy behawioralne” do osób podejrzewanych o prowadzenie nieopodatkowanego handlu na platformach internetowych. Niebawem platformy e-handlu same będą musiały informować skarbówkę o częstych i większych transakcjach. Strach się bać.
To nie powołana do tego sejmowa komisja śledcza, a NIK podsumował ściągalność VAT w ostatnich 12 latach. Nasza skarbówka jest coraz skuteczniejsza.
Państwo zaciekle ściga także podatników, od których żadne pieniądze mu się nie należą. Robi to w majestacie uchwalanego na kolanie prawa. Albo i bez niego.
52 mld zł z rąk przestępców podatkowych mają odzyskać celnicy oraz pracownicy skarbówki. Jednocześnie mogą spodziewać się zwolnień. Akcja „weryfikacja” rozpoczyna się 1 marca. Czy strach o pracę motywuje do walki z aferzystami?
Z Jarosławem Nenemanem, obecnym wiceministrem finansów oraz byłym doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego, o tym, co się stanie, gdy uznamy, że wątpliwości prawne należy zawsze rozstrzygać na korzyść podatnika.
Z badań wynika, że dla większości studentów ważniejsze jest, żeby praca była dobrze płatna, niż aby była legalna. Kandydatów do przestępczej działalności rekrutuje się więc często na uczelniach.
Co roku z budżetu idą setki milionów na odszkodowania za niezgodne z prawem decyzje urzędników. Oni pozostają bezkarni, a płacą podatnicy – niektórzy, jak ostatnio w Kartuzach, własnym życiem.
Skarbówka strajkuje. Na razie polega to na tym, że niektórzy urzędnicy przypięli znaczki Solidarności. Ale grożą masowym pójściem na urlopy pod koniec kwietnia, w szczycie składania formularzy PIT. Solidarność mówi, że chodzi o podwyżki. Ale w tle jest polityka.
Państwo chętnie wyciąga ręce po nasze pieniądze, ale trudno się z nimi rozstaje. Obywatel, który zgodnie z prawem chce dochodzić zwrotu jakiejś nadpłaty, musi się przygotować na urzędniczy tor przeszkód. Ostatnio bywa on coraz dłuższy.