MEN nie uznaje zabezpieczenia Trybunału Przyłębskiej w sprawie rozporządzenia o religii w szkołach; wyniki wyborów w Niemczech to wstrząs dla Europy; Tusk na Westerplatte o samotności i wojnie; Iga Świątek w czwartej rundzie US Open; ostrzeżenia przez upałami.
Tegoroczne lato i efekt postępującego globalnego ocieplenia dają w kość, ale przynoszą cały wachlarz pomysłów, jak się bronić przed rekordowo wysoką temperaturą. Najmodniej jest powietrze nosić ze sobą.
To już kolejny rok, gdy chętnie odwiedzane latem południe Europy jest nieznośnie gorące. Wśród turystów są i ofiary śmiertelne. Czy da się odpocząć w upale?
Odzież ogrzewa nas od tysięcy lat. Czy w XXI w. nie mogłaby też chłodzić? Owszem, podejmowano próby stworzenia takich tkanin. Jest to jednak dość skomplikowane. I na razie zbyt drogie.
Niektórzy ostrzegają przed załamaniem pogody, inni wieszczą 40-stopniowe upały. Burze rzeczywiście pojawią się w czwartek i piątek, ale zapowiadany na przyszły tydzień upał potrwa tylko dwa dni.
Bruksela uderza w Orbána; upały, do których trzeba się przyzwyczaić; ministerstwo krytykuje Kredyt na start; monstra nad Bałtykiem; przełomowa Truskawka od OpenAI.
Gdy piszę te słowa, Polskę nawiedzają na przemian upały i burze, a w mediach przewija się słowo „armagedon”. Gwałtowne burze są oczywiście zjawiskowe, niepokojące i niszczycielskie. Jednak jest w tym dużo przesady.
Klimat nam się ociepla i prognozy wskazują, że będzie tylko gorzej. Jak się do tych warunków dostosować? Jak się leczyć? Jak chronić najsłabszych, by nie umierali od upału?
Wysoki poziom stresu, powszechność depresji i marazmu to skutki obaw o przyszłość pogrążonego w kryzysach świata, a także braku poczucia indywidualnej sprawczości: co może pojedyncza osoba? Nie ma już nawet dokąd uciec.
Prawdopodobnie czeka nas kolejny najcieplejszy rok w historii pomiarów. Jeśli jednak klimatolodzy mają rację, to rok 2024 może być już niedługo całkiem dobrze wspominany.