Po 11 dniach od zaginięcia odnalazła się 35-letnia Izabela z Bolesławca; Trybunał nie-Konstytucyjny chroni Glapińskiego przed Trybunałem Stanu; Sławomir Mentzen kandydatem na prezydenta; rośnie liczba zakażeń koronawirusem; izraelska armia odzyskała ciało Alexa Dancyga.
Do marszałka Sejmu wpłynął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dokument zawiera 11 zarzutów. Wcześniejszy wniosek w sprawie szefa NBP Adama Glapińskiego trafił już do komisji.
Dziś do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu – poinformował Bartłomiej Sienkiewicz, szef resortu kultury.
Służby w domu byłego ministra sprawiedliwości, wniosek w sprawie Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego, Polska wygrywa z Walią w karnych, „Polityka” o nominatach z Collegium Humanum, katastrofa mostu w Baltimore.
Zaczyna się wielka gra między Adamem Glapińskim a państwem polskim, w którym stawką jest nie tylko opróżnienie skrajnie upolitycznionego stanowiska prezesa NBP i otwarcie drogi do uzdrowienia tej arcyważnej instytucji, lecz również los samego prezesa.
Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP; ambasador Rosji ignoruje wezwanie polskiego MSZ; Putin przyznaje, że zamachowcy byli islamskimi ekstremistami; wysłuchanie publiczne na temat projektu ustawy o KRS; Julian Assange przed sądem ws. ekstradycji.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego i przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska może decydować, kto osądzi ludzi władzy PiS, jeśli przed nim staną. Mogą to być np. osoby wskazane do TS przez partię Kaczyńskiego.
Np. marszałków Sejmu i Senatu przed TS można postawić jedynie za nienależyte wykonywanie obowiązków prezydenta. Ale głosów wystarczy do uchylenia im immunitetu i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za nadużycie władzy.
To, że sprawa jest skomplikowana, nie oznacza, że z rozliczeń władzy PiS należy rezygnować. Przeciwnie: rezygnować nie wolno, bo oznaczałoby to totalną demoralizację władzy i powszechną utratę zaufania nie tylko do rządzących, ale do państwa w ogóle. Trzeba się jednak przygotować na problemy.
Może się tak zdarzyć, że ustawą abolicyjną Sejm otworzył drogę do postawienia premiera Morawieckiego przed Trybunałem Stanu.